M. Horała: Optymistycznie patrzymy na potencjalną współpracę z Amerykanami przy budowie CPK

Bardzo optymistycznie patrzymy na potencjalną współpracę z Amerykanami przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego – powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała podczas czwartkowej wideokonferencji z zastępcą ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce B. Bix Aliu.

https://twitter.com/MI_GOV_PL/status/1263468279919763458

 

„Tempo przygotowania CPK jest bardzo wysokie, ale nigdy za wiele inspiracji z rozwiniętych rynków lotniczych. Dlatego patrzymy na potencjalną współpracę z Amerykanami bardzo optymistycznie” – powiedział cytowany w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury wiceminister Marcin Horała.

Zdaniem wiceministra, „Polska może odnieść wiele korzyści ze współpracy z amerykańskimi partnerami”.

„Oba kraje łączą wspólne interesy chociażby w obszarze Trójmorza. Zgodnie z naszymi deklaracjami, podczas odnowy społecznej i gospodarczej po przejściu szczytu pandemii, tempo przygotowania inwestycji nie zwalnia, a dzięki amerykańskiej wiedzy i doświadczeniu mamy nadzieję je zwiększyć” – wskazał polityk.

W komunikacie przekazano, że amerykański rynek lotniczy i kolejowy oferuje wiele rozwiązań, które swoją innowacyjnością wyprzedzają inne kraje.

„To w Stanach Zjednoczonych znajduje się największe lotnisko na świecie, kraj ten jest też siedzibą wielu przedsiębiorstw zajmujących się projektowaniem przestrzeni powietrznej, zarządzania ruchem lotniczym, instalacji i utrzymania systemów zarządzania ruchem lotniczym, a także bezpieczeństwem czy szkoleniem personelu na lotniskach” – czytamy.

Resort wskazał, że rozwija się współpraca z firmami z Ameryki Północnej dotycząca CPK.

„Ponad 10 przedsiębiorstw skorzystało z możliwości wzięcia udziału w konsultacjach tzw. briefu strategicznego, które w 2019 roku prowadziła spółka Centralny Port Komunikacyjny. Zainteresowanie wyraziły firmy o różnym profilu – od marek technologicznych, przez biura architektoniczne, skończywszy na firmach przewozowych” – napisano.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju. Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl