M. Gersdorf I prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku?

Sędzia Małgorzata Gersdorf pozostaje I prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku – taką uchwałę wydało Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego.

Rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski przekazał, że 63 sędziów jednogłośnie przyjęło dwie uchwały. Pierwsza dotyczy I prezesa SN.

Stwierdzamy, że sędzia SN prof. Małgorzata Gersdorf zgodnie z bezpośrednio stosowanym art. 183 ust. 3 konstytucji pozostaje do dnia 30 kwietnia 2020 r. pierwszym prezesem SN – głosi uchwała, którą odczytał Michał Laskowski.

– Uznajemy bowiem, że nie można – zgodnie z regułami obowiązującymi w prawie – zmieniać jasnej, kategorycznej i pełnej normy wynikającej wprost z konstytucji. Tam kadencja I prezesa SN została uregulowana i – zgodnie z zasadami prawodawstwa – obowiązuje zakaz regulowania tej samej materii w drodze ustawy, a więc aktu, który zawsze powinien być zgodny z konstytucją – podkreślił Michał Laskowski.

Droga zawodowa po 65. roku nie jest dla sędziów zablokowana – przypomniał poseł PiS Jan Mosiński.

Część z nich wystąpiła do prezydenta przedkładając zaświadczenia lekarskie i wnioskując przedłużenie tego zgodnie z literą prawa. Natomiast część powiedziała, że tego nie zrobi. Skoro nie zrobi, to siłą rzeczy 3 lipca mogą posprzątać swoje biurka – mówiąc kolokwialnie – i udać się na emeryturę – wskazał Jan Mosiński.

Podporządkowanie się ustawie, nawet hipotetycznie niekonstytucyjnej, jest obowiązkiem wynikającym wprost z przepisów konstytucji – dodał adwokat dr Sławomir Koroluk.

Uważam, że sędzia Sądu Najwyższego powinien podporządkować się ustawie nawet, jeżeli uważa, że ona jest niekonstytucyjna. Swoje pretensje odnośnie niekonstytucyjności będzie on mógł później dochodzić na drodze sądowej, np. żądając przywrócenia albo żądając odszkodowania, a nawet zadośćuczynienia – zaznaczył dr Koroluk.

Druga uchwała również dotyczy ustawy o Sądzie Najwyższym. Usunięcie ze składu SN znacznej liczby sędziów to naruszenie przez władzę ustawodawczą jednej z podstawowych gwarancji niezależności sądownictwa – stwierdzono w drugiej uchwale Zgromadzenia Ogólnego SN.

Te uchwały wpisują się w podsycany przez opozycję sprzeciw wobec reformy sądownictwa przeprowadzanej przez rząd Zjednoczonej Prawicy – podkreślili politycy PiS.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl