fot. KPRM

M. Dworczyk: W tej chwili nie ma już wolnych terminów szczepień. Apelujemy do seniorów, by nie szli do przychodni

Mamy ponad 3 mln zajętych terminów, w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek na COVID-19 – powiedział dziś szef KPRM Michał Dworczyk. Zaapelował do seniorów, by nie szli do przychodni, a chęć zaszczepienia się zgłaszali telefonicznie, przez sms lub przez internet.

„Jutro ważny dzień, zaczynamy szczepienia populacyjne. W ponad 5 tys. punktów w całym kraju rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia” – powiedział Michał Dworczyk na niedzielnej konferencji prasowej.

Podkreślił, że – zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek – Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków.

„I dziś mamy już zajętych terminów, zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia, ponad 3 mln osób” – powiedział, dodając, że oznacza to, iż ” w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek, wolnych terminów”.

Michał Dworczyk wskazywał, że nie wynika to z problemu systemu szczepień stworzonego w Polsce, ale z braku szczepionek.

„System, który został stworzony, pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób, to oznacza, że brakuje nam wyłącznie szczepionek” – podkreślił.

Michał Dworczyk zaapelował do seniorów, którzy chcą się jeszcze zapisać na szczepienia, by zostali w poniedziałek w domach i nie szli do przychodni. Podkreślił, że wie, iż część osób jest przyzwyczajona do tego, by samodzielnie zgłaszać się do swojej przychodni.

„Ale proszę mi wierzyć, dzisiaj to jest wyłącznie narażanie się, czy to na złe warunki atmosferyczne, czy też na kontakt w takim miejscu z osobami chorymi, a w konsekwencji zarażenie się COVID-19”- powiedział szef KPRM.

Obecna na konferencji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wskazywała, że choć pula szczepionek jest w tym momencie wyczerpana, to „za chwilę” będzie uzupełniona.

Również minister apelowała do seniorów, by, chcąc się zarejestrować, nie wychodzili z domów do punktów szczepień czy przychodni, lecz wykorzystali dostępne kanały do zapisania się. Dodała, że jest również Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, którego wolontariusze mogą pomóc seniorom również w zapisaniu się przez e-rejestrację. Przypomniała, że seniorzy chcący skorzystać z pomocy muszą zadzwonić pod numer 22 505 11 11.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl