M. Dworczyk: Młodzi ludzie chcą móc służyć ojczyźnie

Młodzi ludzie chcą się szkolić, chcą mieć kontakt z bronią, chcą móc służyć ojczyźnie, niekoniecznie będąc zawodowymi żołnierzami. Chcą mieć możliwość przeszkolenia wojskowego. Ten program odpowiada na to zapotrzebowanie – powiedział Michał Dworczyk. Wiceminister obrony narodowej w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja przestawił założenia pomysłu MON dotyczącego zwiększenia liczby klas mundurowych w szkołach w Polsce. 

Gość „Aktualności dnia” przypomniał, że obecnie w naszym kraju istnieją w szkołach średnich tzw. klasy mundurowe, gdzie prowadzone są zajęcia związane z przeszkoleniem wojskowym.

– Mamy do czynienia ze zwykłymi szkołami średnimi, czyli technikami, liceami, szkołami zawodowymi, w których niektóre klasy są tzw. klasami mundurowymi. To oznacza […], że w jednej ze szkół są prowadzone jakieś zajęcia związane ze strzelectwem. W innej szkole z kolei młodzi ludzie zakładają wyłącznie raz w tygodniu mundur i też to się nazywa klasa mundurowa – tłumaczył Michał Dworczyk.

Obecnie resort obrony narodowej pracuje nad programem, który zapewniałby młodzieży odpowiednie przygotowanie do podjęcia w przyszłości służby wojskowej – poinformował wiceminister.

– Nie mamy pewnego programu, który gwarantowałby wychowanie, naukę tego młodego człowieka w taki sposób, aby przygotować go w przyszłości do służby wojskowej. To, co w tej chwili robi Ministerstwo Obrony Narodowej, to przygotowanie całego programu, w którym zostanie docelowo objęte blisko pół tysiąca szkół (chcielibyśmy, żeby było to prawie 50 tysięcy uczennic i uczniów), programu, który spowoduje naukę według określonych podręczników, zgodnie z określonymi minimami programowymi tak, żeby absolwenci tych szkół mogli po dwutygodniowym przeszkoleniu poligonowym złożyć przysięgę i albo mieć pierwszeństwo w ubieganiu się o służbę zawodową w wojsku albo żeby mogli otrzymywać dodatkowe punkty, dodatkowe możliwości wstąpienia na wyższe uczelnie wojskowe albo żeby zostali przeniesieni do rezerwy – wyjaśnił wiceszef resortu obrony.  

Michał Dworczyk zaznaczył, że w 2017 roku wdrożony zostanie projekt pilotażowy w polskich szkołach.

– W tym roku rozpoczynamy już projekt pilotażowy. Od września ok. 50 placówek w różnych częściach Polski, w każdym województwie, będzie objętych tym programem docelowo. Chcemy, żeby w każdym powiecie była co najmniej jedna taka szkoła, która prowadzi pion klas mundurowych – powiedział polityk.

Działania Ministerstwa Obrony Narodowej mają na celu również powstrzymanie zjawiska demilitaryzacji społeczeństwa – podkreślił wiceszef resortu.  

– Tu mówimy również nie tylko o nauce, nie tylko o wychowaniu, ale też o zatrzymaniu bardzo niebezpiecznego procesu, który w ostatnich latach postępował, czyli demilitaryzacji społeczeństwa. Odkąd została zawieszona zasadnicza służba wojskowa, kolejne roczniki młodych ludzi wchodzą w pełnoletniość nie mając żadnego kontaktu z wojskiem, nie mając przeszkolenia wojskowego. Nie wiedzą, „gdzie jest lufa, a gdzie kolba” – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Resort obrony zabezpieczy środki niezbędne do realizacji programu zwiększenia liczebności klas mundurowych – zwrócił uwagę Michał Dworczyk.

– Ministerstwo Obrony Narodowej będzie zabezpieczało określone środki, przeznaczone na szkolenia nauczycieli, na organizacje szkoleń dla uczniów, na doposażenie, bo to jest również kwestia zakupu elementów umundurowania i różnych niezbędnych elementów wyposażenia, z którym trzeba szkolenie wojskowe prowadzić. W związku z tym my takie środki oczywiście będziemy zabezpieczać. Już w tym roku wykonaliśmy dwa pierwsze kroki – po pierwsze, zabezpieczyliśmy na drugą połowę roku blisko milion złotych, które zostanie przekazane w różnej formie wsparcia dla tych 50 pierwszych placówek wchodzących do programu, z drugiej strony jest w tej chwili w trakcie nowelizacji ustawa. Jest już po czytaniu, po pracach w Sejmie – tej chwili jest Senacie – ustawa, która pozwoli Ministerstwu Obrony Narodowej bezpośrednio dotować takie placówki – wskazywał polityk.

Całość rozmowy z wiceministrem MON, Michałem Dworczykiem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl