M. Dworczyk: Wystąpienie prezydenta na forum RB ONZ było bardzo ważne

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ było bardzo ważne – ocenił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Dodał, że wątek katastrofy smoleńskiej był „szalenie istotny”; po raz pierwszy na forum międzynarodowym mówiono o tym dramacie, który dotknął Polskę.

W związku z objęciem 1 maja przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda prowadził w czwartek w nowojorskiej siedzibie ONZ debatę otwartą wysokiego szczebla poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

W jej trakcie prezydent RP mówił, że prawo musi być „siłą wspierającą” dla szukających sprawiedliwości, m.in. w sprawach rekompensat za straty historyczne czy „współczesnych śledztw, na przykład dotyczących katastrof lotniczych, takich jak pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku, gdzie zginęli prezydent Polski Lech Kaczyński, jego żona i wszyscy członkowie polskiej delegacji”.

Michał Dworczyk pytany dzisiaj w TVP1 o wystąpienie prezydenta ocenił, że było ono „bardzo ważne”.

„Wątek poświęcony Smoleńsku jest równie szalenie istotny, dlatego że po raz pierwszy na takim poziomie, na forum międzynarodowym mówiono o katastrofie smoleńskiej, o tym dramacie, który dotknął Polskę – największym chyba po drugiej wojnie światowej” – powiedział szef KPRM.

Szef kancelarii premiera dodał także, że prezydent Andrzej Duda wyraźnie powiedział, iż sprawa katastrofy smoleńskiej musi zostać wyjaśniona.

„Jest to po raz pierwszy tak wyraźnie i jednoznacznie powiedziane na takim poziomie, w debacie międzynarodowej” – zaznaczył.

Michał Dworczyk pytany, jakie widzi szanse, żeby ta kwestia stała się jakimś środkiem nacisku na Rosję stwierdził, że zmiana ta nie nastąpi z dnia na dzień.

„Ale sam fakt włożenia tego na agendę tematyki międzynarodowej na tym poziomie trzeba ocenić bardzo pozytywnie”  mówił.

„Liczę na to, że dzięki tego rodzaju dyskusjom coraz więcej krajów, coraz więcej polityków zdaje sobie sprawę, że jest poważny problem, że Rosja zachowuje się w sposób całkowicie nieakceptowalny. Mówię tutaj np. o odmowie zwrotu wraku Tupolewa” – podkreślił Michał Dworczyk.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl