M. Błaszczak: od 1 stycznia rusza program modernizacji służb mundurowych

Od 1 stycznia rusza program modernizacji służb mundurowych zakładający m.in. podwyżki wynagrodzeń dla funkcjonariuszy służb – mówił w piątek w PR24 minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Jak dodał przywracane również będą kolejne posterunki policji.

Błaszczak powiedział w piątek w programie „24 pytania” w Polskim Radiu 24, że kiedy doszło w Berlinie do zamachu terrorystycznego, wówczas zdecydował o tym, żeby wysłać więcej patroli na polskie ulice. „Będzie bezpiecznie” – zapewnił.

– Dziennie jest teraz w tym czasie świąteczno-noworocznym około 13 tys. patroli policyjnych, 3 tys. patroli ruchu drogowego i 400 patroli mieszanych z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej – te patrole są w metrze w Warszawie, na dworcach kolejowych, na lotniskach, w centrach handlowych – podkreślił szef MSWiA.

Pytany, czy „policjanci nie buntują się” na polecenie pracy w święta odpowiedział, że policjanci dbają o bezpieczeństwo, a on dba o to, „żeby służba policjantów odbywała się w dobrych warunkach, żeby byli godnie wynagradzani”.

Jak podkreślił od 1 stycznia rusza program modernizacji służb mundurowych.

 – Od 1 stycznia wszyscy policjanci, funkcjonariusze straży pożarnej, straży granicznej, biura ochrony rządu, otrzymają podwyżki wynagrodzeń – powiedział Błaszczak.

Szef MSWiA dodał, że program ten jest wzorowany na programie rządu Jarosława Kaczyńskiego z 2007 r.; zakłada także przeznaczenie dodatkowych środków na infrastrukturę.

– Będziemy przywracać kolejne posterunki policji zlikwidowane przez rząd koalicji PO-PSL – zaznaczył.

-Trzeci komponent tego programu to są pieniądze na wyposażenie policji, a więc nowoczesny sprzęt, który służy bezpieczeństwu obywateli – podkreślił.

Uchwalony w połowie grudnia przez Sejm program modernizacji służb obejmuje inwestycje budowlane, zakup samochodów, sprzętu informatycznego i łączności oraz uzbrojenia. Elementem programu jest wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych. Pierwsza podwyżka w wysokości średnio ok. 250 zł ma nastąpić 1 stycznia 2017 r.

PAP/RIRM

drukuj