fot. PAP/Jerzy Muszyński

Lubuskie: Pożegnanie V zmiany PKW w Rumunii i święto międzyrzeckiej brygady

W piątek w Międzyrzeczu (Lubuskie) odbyło się oficjalne pożegnanie żołnierzy tamtejszej brygady zmechanizowanej, którzy wejdą w skład V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Rumunii. Był to element obchodów święta tej jednostki.

Jak poinformował PAP oficer prasowy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej kpt. Tomasz Kwiatkowski, tym razem do Rumunii wyruszy kompania zmotoryzowana z 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich z 17WBZ dysponująca KTO Rosomak.

Oprócz żołnierzy brygady z Międzyrzecza, w skład V zmiany wchodzą wojskowi m.in. z 10 Brygady Logistycznej z Opola, 11 batalionu dowodzenia z Żagania oraz 104 batalionu logistycznego z Wałcza.

Podczas pobytu w Rumunii polscy żołnierze będą szkolić się z sojuszniczymi wojskami. Zmiana potrwa od 10 lipca br. do końca stycznia 2020 r.

„W każdym ćwiczeniu, treningu, zadaniu wykazujecie się zaciętością, kreatywnością i poświęceniem. Pomimo trudności i zmieniających się uwarunkowań, nieustanie podążacie do przodu, potwierdzając swój kunszt bojowy i wysokie morale” – powiedział do żołnierzy podczas uroczystości dowódca 17WBZ gen. bryg. Robert Kosowski.

Obchody święta brygady rozpoczęła Msza św. odprawiona w Kościele pw. św. Wojciecha. Następnie na placu przed międzyrzeckim magistratem, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odbyło się uroczyste pożegnanie kolejnej zmiany PKW. Podniesiono flagę państwową na maszt i odegrano hymn narodowy; odbyła się defilada poddziałów i sprzętu wojskowego.

Po oficjalnych uroczystościach, złożono wieńce pod pomnikiem patrona 17WBZ gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego. Kolejnym etapem święta „17” był festyn rodzinny z licznymi atrakcjami dla najmłodszych i starszych, a wszystko to przy akompaniamencie muzyki wojskowej i rozrywkowej.

17WBZ jest zaliczana do elitarnych jednostek polskich wojsk lądowych. Nazwana jest „cyfrową brygadą” – bo jako pierwsza uczestniczyła w ćwiczeniach z użyciem zaawansowanego sprzętu i technik systemów komputerowych. Jej żołnierze stacjonują w Międzyrzeczu, Wędrzynie i Krośnie Odrzańskim, a wielu z nich ma za sobą udział w misjach zagranicznych w: Iraku, Afganistanie, Czadzie i innych częściach świata. Od początku obecności naszych wojsk w Rumunii w ramach PKW, tworzą oni trzon tego kontyngentu.

Zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Warszawie z lipca 2016 r. o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu do Polski, Estonii, Litwy i Łotwy przybyły wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, natomiast w Rumunii powstała wielonarodowa brygada. Kroki podjęte przez NATO noszą nazwę „wzmocnionej wysuniętej obecności” wojskowej (ang. enhanced Forward Presence), a na południu Europy – „dostosowanej wysuniętej obecności” (ang. tailored Forward Presence).

PKW w Rumunii liczy blisko 230 żołnierzy; ponad połowa z nich to żołnierze z międzyrzeckiej brygady. Obsada PKW jest rotacyjna. Żołnierze zmieniają się co pół roku. W Rumunii Polacy stacjonują w miejscowości Craiova.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl