Lubelskie. Święto Konia Arabskiego od piątku w Janowie Podlaskim

24 klacze i jeden ogier będą wystawione na aukcji Pride of Poland stanowiącej kulminacyjny punkt Święta Konia Arabskiego, które rozpocznie się w piątek w stadninie w Janowie Podlaskim. 100 koni będzie zaprezentowanych na Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi.

48. Aukcja Koni Arabskich Czystej Krwi Pride of Poland odbędzie się w niedzielę wieczorem. Zostanie na niej wystawionych 21 koni z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz cztery konie z hodowli prywatnych.

Prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim Sławomir Pietrzak powiedział PAP, że aukcja „owiana już taką legendą” ma przynieść korzyści finansowe, ale trudno przewidywać, jakie ceny koni zostaną w tym roku wylicytowane.

„Wystawiliśmy grupę dobrych koni w związku z czym uważamy, że wynik finansowy powinien być dobry, natomiast jak będzie faktycznie, to zależy naturalnie od klientów, od ich upodobań” – powiedział Sławomir Pietrzak.

Jak dodał, w tym roku na aukcję wystawiona jest większa niż zwykle liczba koni młodych.

„Jest takie zapotrzebowanie na rynku, ponieważ jest coraz większa liczba międzynarodowych pokazów i w związku z tym szereg klientów poszukuje młodych koni, które będą mogli wystawiać i ewentualnie wygrywać takie pokazy. Są one organizowane w Stanach Zjednoczonych, na Bliskim Wschodzie i w Europie” – zaznaczył.

Dopytywany o najcenniejsze konie wystawione na aukcję, powiedział, że są one bardzo różne.

„Nie chcę zapeszać. W naszej ofercie są konie dobre i bardzo dobre, takie jak np. Prunella, która była czempionką klaczy młodszych. Jest bardzo dobra klacz Anawera, która jest źrebna z aktualnym czempionem świata ogierem Eks Alihandro. Te konie powinny przyciągać klientów, ale każdy klient ma swoje upodobania. Wiem od innych klientów, że podobają im się też klacze Etira, Pimenta i kilka innych” – powiedział Sławomir Pietrzak.

W poniedziałek odbędzie się natomiast Letnia Aukcja Koni Arabskich – Summer Sale – na którą wystawiono 29 koni, zwykle tańszych.

Aukcję poprzedzi 39. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, który rozpocznie się w piątek i potrwa trzy dni. Zaprezentowanych zostanie tu 100 koni. Podczas pokazu konie są oceniane przez międzynarodowych sędziów w 11 klasach wiekowych – osobno klacze, osobno ogiery. Najlepsze konie powalczą w niedzielę o czempionaty klaczy młodszych, klaczy starszych, ogierów młodszych oraz ogierów starszych.

Organizatorzy spodziewają się wielu zagranicznych gości. Do Janowa Podlaskiego przyjadą kupcy i miłośnicy koni ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Kuwejtu, Iranu, Francji, Niemiec, Włoch, Anglii, Rumunii i Szwecji. Udział w Święcie Konia Arabskiego zapowiedziała też kilkunastoosobowa delegacja z Chin.

Podczas tegorocznego Święta zaplanowano również wyścig koni arabskich na torze stadniny, Paradę Hodowlaną SK Janów Podlaski, specjalne pokazy koni różnych ras, zawody konne, kiermasz sprzętu i akcesoriów jeździeckich. W stadninach w Białce i Michałowie 15 sierpnia odbędą się pokazy i parady z udziałem tamtejszych klaczy i ogierów.

W tym roku stadnina w Janowie Podlaskim obchodzi 200-lecie swego istnienia. Historia stadniny zostanie zaprezentowana na specjalnym pokazie podczas czempionatów; wręczone zostaną także m.in. odznaczenia państwowe i medale na 200-lecie stadniny.

W ubiegłym roku podczas aukcji Pride of Poland z wystawionych 31 koni sprzedano 16 za łączną kwotę 1 mln 271 tys. euro; pozostałe konie nie osiągnęły na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostały sprzedane. Za najwyższą cenę 300 tys. euro sprzedana została klacz Sefora. Natomiast na Letniej Aukcji sprzedano 18 koni za 409 tys. euro.

Rekordowa kwota licytacji na Pride of Poland padła w 2015 r. Wówczas za 1,4 mln euro sprzedana została 10-letnia, siwa klacz Pepita, wyhodowana w janowskiej stadninie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl