fot. flickr.com

Łotysze wybierają parlament

Łotysze wybierają dziś parlament. Faworytem wyborów jest reprezentująca rosyjskojęzyczną mniejszość Socjaldemokratyczna Partia „Zgoda”, ale nie wiadomo, czy będzie ona w stanie znaleźć partnera koalicyjnego.

Według ostatnich przed wyborami sondaży „Zgoda” może liczyć na ponad 20 proc. głosów, co dawałoby jej kilka punktów procentowych przewagi nad innymi.

O drugie miejsce rywalizują Nowa Partia Konserwatywna, nowe antysystemowe ugrupowanie o nazwie „Do Kogo Należy Państwo” (KPV LV), Unia Zielonych i Związku Rolników (ZZS), narodowo-konserwatywny Sojusz Narodowy (NA) oraz liberalny „Ruch Za!”. Wszystkie ugrupowania dostawały w sondażach poparcie między 11 a 15 proc., ale ponad jedna trzecia wyborców wciąż jeszcze nie wiedziała, na kogo zagłosuje.

Zwycięstwo „Zgody” nie byłoby niespodzianką, bo to ugrupowanie zajęło pierwsze miejsce w dwóch poprzednich wyborach – w 2011 i 2014 r., uzyskując odpowiednio ponad 28 oraz 23 proc. głosów. W obu przypadkach nie zdołała jednak znaleźć nikogo, kto by chciał z nią stworzyć rząd. Tym razem może być inaczej, bo otwarte na koalicję jest KPV LV.

„Zgoda” nie tylko reprezentuje rosyjskojęzyczną mniejszość – która stanowi około 1/4 z niespełna dwumilionowej populacji Łotwy – ale zdaniem analityków także realizuje interesy Rosji. W kampanii wyborczej „Zgoda” zapowiadała np. obniżenie wydatków na obronność do 1 proc. PKB. Na dodatek w tym roku zawarła ona sojusz z rządzącą w Rosji partią Jedna Rosja.

Łotwa, odczuwając zaniepokojenie agresywną polityką zagraniczną Rosji, w ostatnich czterech latach ponad dwukrotnie zwiększyła wydatki na obronność i jest jednym z nielicznych członków NATO, który wypełnia obie wytyczne Sojuszu (przeznaczanie na obronność min. 2 proc. PKB i przeznaczanie min. 20 proc budżetu obronnego na zakup nowego sprzętu).

Od 2014 roku Łotwą rządzi koalicja ZZS, Sojuszu Narodowego i liberalnego ugrupowania Jedność. Pod ich kierownictwem łotewska gospodarka, ciężko dotknięta przez światowy kryzys 10 lat temu, przezwyciężyła kłopoty i zaczęła znowu się rozwijać. Mimo tego wszystkie trzy ugrupowania tworzące koalicje tracą w sondażach w porównaniu z wynikami poprzednich wyborów.

O mandaty w 100-osobowym Sejmie (Saeima) ubiega się ponad 1400 kandydatów reprezentujących 16 partii politycznych.

Łotysze głosują w 954 lokalach wyborczych w kraju i w 121 lokalach za granicą, w 45 krajach.

Głosowanie potrwa do godziny 20 czasu lokalnego (godz. 19 w Polsce). Pierwszych sondaży powyborczych należy spodziewać się tuż po zamknięciu lokali do głosowania. Pierwsze oficjalne rezultaty powinny nadejść w niedzielę.

PAP/RIRM

drukuj