fot. facebook/LOT Polish Airlines

LOT dołączył do AIRE

Polskie Linie Lotnicze LOT dołączyły do stowarzyszenia podniebnych przewoźników Airlines International Representation in Europe (AIRE), które ma reprezentować interesy przedsiębiorstw z branży w Brukseli.

Międzynarodowe Przedstawicielstwo Lotnictwa w Europie z siedzibą w Brukseli powstało na bazie mniejszej, istniejącej już organizacji. Członkostwo w organizacji ma skłonić instytucje europejskie do przyspieszenia działań związanych ze stworzeniem o wiele bardziej efektywnego pod względem kosztów środowiska biznesowego dla przewoźników lotniczych.

W ocenie Grzegorza Sobczaka, eksperta lotniczego, wejście LOT-u do stowarzyszenia da mu więcej możliwości forsowania swoich interesów.

To jest jedna z form grupowania się przewoźników, żeby mogli lobbować na arenie międzynarodowej w organizacjach międzynarodowych, jak np. Unia Europejska albo inne ciała międzynarodowe. Chodzi o forsowanie swoich interesów. Dla LOT-u można by to uznać za krok historyczny, ale nie sądzę, by miało to istotny wpływ na funkcjonowanie linii lotniczych – wskazuje Grzegorz Sobczak.

AIRE skupia 19 linii lotniczych mających flotę 575 samolotów i przewożących 120 mln pasażerów rocznie. W skład organizacji wchodzą mniejsi przewoźnicy, ale też zapewniający loty czarterowe TUI czy tureckie, a także ukraińskie narodowe linie lotnicze.

LOT do ubiegłego roku  należał do Europejskiego Stowarzyszenia Linii Lotniczych AEA. Organizacja ta została zamknięta z końcem 2016 r.

 

RIRM

drukuj