Łódź: Święto Objawienia Pańskiego i Orszak Trzech Króli

Tak jak w ponad 400 miastach w Polsce, tak i ulicami Łodzi przeszedł Orszak Trzech Króli. Mszy św. z okazji Święta Objawienia Pańskiego w kościele Matki Boskiej Fatimskiej przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita łódzki w słowie skierowanym do wiernych przypomniał historię wykluczenia tego święta.

– Trudno dziś nie wspomnieć o roku 1960 i uchwale ówczesnego Sejmu PRL, który doszedł do przekonania, że władza komunistyczna już na tyle okrzepła w naszej Ojczyźnie, że doszedł do wniosku, że to święto powinno być zlikwidowane. Nie powinno już być, jak dotychczas było, świętem wolnym od pracy. W ślad za tym poszły kolejne działania administracyjne ówczesnych władz, które miały na celu walkę z Kościołem, w naszej Ojczyźnie. Wiemy także, że świat zachodni, zwłaszcza w ostatnich latach, robi wszystko, aby w tej warstwie zewnętrznej, nie przypominać z czym święta Bożego Narodzenia mają się kojarzyć – mówił łódzki pasterz.

Ksiądz arcybiskup podkreślał również jak ważne jest, aby w naszej świadomości zawsze świętom towarzyszył Bóg, żebyśmy wiedzieli, co świętujemy, żebyśmy nie dali sobie wyprzeć z pamięci tego w co wierzymy.

– Dokładnie tuż przed rokiem 2000, w grudniu 1999 roku, byłem w Paryżu i prowadziłem wówczas rekolekcje dla Polaków, dla Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu. Byłem zdumiony jedną rzeczą. Ówczesny kardynał Paryża, arcybiskup Jean-Marie Lustiger, nakazał, aby przed kościołami wystawiono wielkie żłóbki Pana Jezusa, by świat dowiedział się, o co właściwie chodzi w tym roku 2000. Bo w przekazach medialnych miał to być jakiś niezwykły, tajemniczy, w gruncie rzeczy, pozbawiony prawdy historycznej rok 2000. A przecież tu chodziło o prawdę o Bożym Narodzeniu. Sami dobrze wiemy, jak jeszcze do niedawna w Polsce wysyłano różnego rodzaju kartki świąteczne, zwłaszcza z instytucji państwowych, w których mówiło się o świętach zimy, ale broń Panie Boże, żeby się pojawiło Boże Narodzenie. To się na szczęście, przynajmniej u nas, zmienia – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita łódzki mówił również o tym jakie obecnie są zagrożenia dla wiary i prawdziwego świętowania okresu Bożego Narodzenia.

– Warto jednak wiedzieć, że dzisiaj, w Madrycie, burmistrz tego miasta – reprezentujący lewackie ideologie – nakazała najpierw zupełnie usunąć żłóbek Pana Jezusa sprzed ratusza, choć tradycyjnie tam się znajdował. Ponieważ sprzeciw ludzi tam mieszkających był duży, zgodziła się ostatecznie, aby ten żłóbek tam był, ale siedmiokrotnie pomniejszony, prawie do czysto symbolicznych wymiarów. A Orszak Trzech Króli, który tam dzisiaj, ulicami Madrytu miał przejść, zgodnie z ideologią gender, miał być reprezentowany przez kobiety ubrane w stroje króli. Taki świat, takie dążenia! – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Ksiądz arcybiskup wyraził radość, że tak wielu ludzi chce prawdziwie świętować pamiętając o tym, co najważniejsze – o Bogu, który objawił się w Jezusie Chrystusie, Panu naszym.

– A ja, patrzę na was drodzy siostry i bracia i na większości waszych głów. Widzę korony, które symbolizują właśnie tę radosną i pełną ufności postawę owych mędrców ze Wschodu, którzy usłyszeli, że jest Zbawiciel świata, którzy przejęli się tą cudowną prawdę o Nim, zawartą w Ewangelii, którzy chcą żyć nakazami miłości Boga i bliźniego, którzy chcą oddać Mu pokłon. Jakże nie cieszyć się, moi drodzy, tą właśnie postawą, która od kilku lat rozlała się na całą naszą Ojczyznę, dzięki osobie pana prezydenta Jerzego Kropiwnickiego. Swoista iskierka wiary, nadziei i miłości, która wyszła właśnie stąd, by objąć cały kraj. By – jak podają środki społecznego przekazu – przez 400 większych i mniejszych miast naszej Ojczyzny, takie orszaki szły wśród radości, że możemy budować nasze życie na Ewangelii, na radości, na wartościach rodzinnych – zakończył łódzki pasterz.

Święto Trzech Króli to Święto Objawienia Pańskiego. Historia tego Święta sięga trzeciego wieku. To, obok Wielkanocy, najstarsze święto chrześcijan.

Przypomina, że narodzony Jezus Chrystus objawił się nie tylko narodowi wybranemu, ale wszystkim ludziom wszystkich stanów i kontynentów.

Mędrcy mieli przynieść Dzieciątku złoto, kadzidło i mirrę. Trzech Króli kończy okres Bożego Narodzenia.

W Polsce z kalendarza świąt państwowych Trzech Króli wykreślił w 1960 roku Władysław Gomułka. Po raz pierwszy, po długoletniej przerwie, było dniem wolnym od pracy 6 stycznia 2011 roku. To w Łodzi rozpoczął swoją działalność komitet na rzecz powrotu Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy. Tradycyjnie już ulicami Łodzi przechodzi barwny Orszak, na czele którego jadą trzej mędrcy. Towarzyszą im licznie zgromadzeni Łodzianie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl