Łódź: Nowoczesne konsorcjum naukowo-badawcze

W Łodzi powstaje Wielka Baza Genetyczna. Konsorcjum naukowo-badawcze ma nazwę „Sieć Identyfikacji Genetycznej Osób”. W jego skład wejdą wiodące laboratoria wykonujące badania identyfikacyjne i naukowe w kraju.

Konsorcjum ma stworzyć mobilny zespół identyfikacji ofiar zdarzeń masowych DVI. Będzie się on opierał na bazie systemu Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie.

Ma on szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia, zabezpieczyć ślady i szczątki ofiar oraz je sprawnie zidentyfikować. Sieć będzie współpracować m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej.

W projekcie będą uczestniczyć eksperci z największym doświadczeniem w Polsce – mówi dr Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie.

Konsorcjum powstaje po to, żebyśmy – jako państwo – mieli do dyspozycji sprawny zespół, który wie, jak pracować. Ci specjaliści są zgromadzeni w jednym systemie, czyli ze sobą współpracują. Są w stanie w każdej chwili takie badania wykonać. Będziemy w stanie w ciągu kilku godzin zebrać się i znaleźć w miejscu katastrofy, nawet poza granicami kraju, i podjąć działania, które umożliwią późniejszą identyfikację. (…) Przypadek katastrofy smoleńskiej jest bardzo bolesnym przykładem, gdzie nastąpiły pewne problemy i błędy – wskazuje dr Andrzej Ossowski.

Sygnatariuszami umowy konsorcjum są m.in. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, UM w Łodzi, UMK w Toruniu, a także Instytut Ekspertyz Sądowych z Krakowa oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii w Łodzi.  Te ośrodki będą identyfikować nie tylko ofiary zbrodni totalitarnych, ale także ofiary zdarzeń masowych np. katastrof.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl