Łódź stara się o organizację Expo 2022

Miasto Łódź zrobiło kolejny krok w stronę organizacji Expo 2022. Delegacja Międzynarodowego Biura Wystaw dotarła do Łodzi specjalnym pociągiem z Warszawy. Towarzyszyli im wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Celem wizyty jest zbadanie możliwości zorganizowania w Łodzi wystawy Expo w 2022 r. Polskie miasto jest jednym z trzech kandydatów. Delegacja z Paryża zwiedziła Nowe Centrum Łodzi, gdzie staną obiekty wystawowe. Goście zobaczyli odnowiony dworzec Łódź Fabryczna oraz zrewitalizowane budynki zabytkowej elektrociepłowni, w których mieści się Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień mówił, że władze województwa kładą szczególny nacisk na jakość komunikacji w regionie.

– Zależy nam na dobrym skomunikowaniu, by pokazać tę wystawę i zaprezentować ją regionowi, Polsce i Europie. Na tym szczególnie nam zależy, stąd dbałość o te inwestycje – powiedział Witold Stępień.

W czasie wizyty wicepremier Piotr Gliński podpisał dwie umowy na dofinansowanie łódzkich inwestycji z funduszy unijnych. Zaznaczył, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chętnie wspiera profesjonalne projekty.

– Liczymy, że ten projekt nabierze dynamiki. Startował nieco nieśmiało, ale teraz wiem, że prace są bardzo intensywne. Przede wszystkim nie mieliśmy problemów z przyznaniem tej dotacji, ponieważ był to dobrze skrojony projekt – wskazał Piotr Gliński.

Oficjalnie organizatora Expo 2022 poznamy w listopadzie. Zostanie on wybrany w głosowaniu 169 przedstawicieli państw – członków Międzynarodowego Biura Wystaw.

TV Trwam News/RIRM

drukuj