fot. flickr.com

Łódź: Zatrzymano 6 osób podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy

Łódzcy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zatrzymali sześć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się oszustwami i praniem brudnych pieniędzy. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Poinformowała o tym w czwartek PAP rzecznik policji w Łódzkiem Joanna Kącka.

Jak zaznaczyła – funkcjonariusze działając w oparciu o postanowienia z Prokuratury Regionalnej w Łodzi – zatrzymali w Mławie i Nidzicy trzy kobiety i trzech mężczyzn w wieku od 23 do 46 lat.

„Realizacja była kontynuacją sprawy, która początek miała w kwietniu 2017 roku. Wówczas do aresztu trafił 44-letni Roman M. Mężczyzna jest podejrzany o organizowane siatki osób zakładających rachunki bankowe, na które wpływały pieniądze z oszustw dokonywanych metodą na policjanta” – wyjaśniła.

Z zebranego materiału wynika, że zwerbowane osoby zakładały konta, a następnie za uzgodnione wynagrodzenie przekazywały do nich karty bankomatowe i numery pin, aby mocodawcy mogli pobierać wpływy. Pieniądze były wypłacane na terenie Wielkiej Brytanii przez innych członków grupy.

Ustalenia śledczych wskazują, że posiadacze rachunków, po ich założeniu oraz przekazaniu dokumentacji i kodów do bankowości elektronicznej, nie interesowali się dalszymi operacjami.

Szacuje się, że grupa wyłudziła ponad 700 tys. zł.

Jak informuje Joanna Kącka, w sprawie przewidywane są kolejne zatrzymania, które mogą dotyczyć nawet ponad 200 osób.

PAP/RIRM

drukuj