Litwa zamówiła w Niemczech 88 transporterów opancerzonych

Na mocy podpisanej w poniedziałek w Wilnie umowy niemieckie konsorcjum zbrojeniowe Artec wyprodukuje dla Litwy 88 kołowych transporterów opancerzonych Boxer za 386 mln euro – poinformowało litewskie ministerstwo ochrony kraju.

Jest to największy pod względem wartości kontrakt w historii sił zbrojnych Litwy.

„To długoterminowa inwestycja w obronę kraju oraz oznaka tego, że Litwa troszczy się o własne bezpieczeństwo i inwestuje w nie” – oświadczył dziennikarzom minister ochrony kraju Juozas Olekas.

Jak zaznaczył, transportery „zostaną wyprodukowane z uwzględnieniem litewskich wymogów”.

84 z zamówionych maszyn będzie pełnić funkcję bojowych wozów piechoty z uzbrojeniem pokładowym w postaci 30-milimetrowego automatycznego działka, karabinu maszynowego i przeciwpancernych pocisków kierowanych. Pozostałe cztery pojazdy mają służyć jako wozy dowodzenia. Całość pozwoli na wyekwipowanie dwóch batalionów. Pierwsze transportery Boxer mają dotrzeć na Litwę pod koniec 2017 roku, a zakończenie realizacji kontraktu przewiduje się na rok 2021.

Artec to utworzone dla produkcji Boxerów joint-venture niemieckich firm zbrojeniowych Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann, przy czym udział tej pierwszej stanowi 64 proc.

Obecnie siły lądowe wojska litewskiego wyposażone są w gąsienicowe transportery opancerzone M113 produkcji amerykańskiej, których użytkownikiem była wcześniej niemiecka Bundeswehra.

Ze względu na działania Rosji na Ukrainie i aktywizację rosyjskich działań w regionie Morza Bałtyckiego Litwa od 2014 roku corocznie zwiększa swój budżet obronny średnio o jedną trzecią. W przyszłym roku na ochronę kraju zamierza przeznaczyć 725 mln euro czyli 1,8 proc. PKB.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl