fot. twitter.com/PLinLithuania

Litwa: Valdas Adamkus odebrał Nagrodę Prometejską im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Były prezydent Litwy Valdas Adamkus odebrał w Pałacu Prezydenckim w Wilnie główną tegoroczną Nagrodę Prometejską im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przyznaną za działania dyplomatyczne na rzecz integracji krajów regionu.

Nagrodę wręczyła, przebywająca w Wilnie, europoseł PiS, była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga. W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Litwy Gitanas Nauseda wraz z małżonką Dianą, małżonka Adamusa – Alma, premier Saulius Skvernelis i Vytautas Landsbergis, przywódca Litwy w czasie odzyskiwania przez ten kraj niepodległości w latach 1990-92.

„Wyrażam przekonanie, że wieloletnia współpraca będzie się dalej rozwijać z korzyścią dla obu naszych narodów” – powiedziała Anna Fotyga, wręczając nagrodę.

„Dobrze jest się spotkać z przyjaciółmi, podobnie myślącymi ludźmi, którzy podobnie postrzegają rzeczywistość i świat” – oświadczył Valdas Adamkus odbierając nagrodę.

Zaznaczył, że „jednym z takich przyjaciół był Lech Kaczyński, który miał jasną wizję zjednoczenia regionu i przekształcenie go w kulturalne i gospodarcze centrum Europy”.

„Otrzymałem wspaniały dar – przyjaźń tego człowieka. Prezydent Kaczyński był moim bliskim przyjacielem i towarzyszem, z którym ramię przy ramieniu walczyliśmy o wolność i zjednoczenie Europy. (…) Takich liderów i osobowości brakuje dziś nie tylko mnie, ale i całemu kontynentowi, całemu dzisiejszemu światu” – powiedział Valdas Adamus.

Były prezydent Litwy wyraził zadowolenie z faktu, że „Litwini i Polacy znów się spotykają, jak za dawnych dobrych czasów”, że są „zjednoczeni wspólnymi dziełami oraz wizjami Europy i świata”. Zauważył też, że minęło 20 lat od zainicjowania litewsko-polskich projektów infrastrukturalnych i energetycznych i nie są one jeszcze zakończone.

Adamkus powiedział, że ma dwie prośby: by jak najszybciej zostały zrealizowane wspólne projekty i by nie zapomniano o kwestiach Partnerstwa Wschodniego.

„Nie zapominajcie o naszych wschodnich sąsiadach, jak nie zapomniał o nich prezydent Kaczyński. (…) Pogłębiająca się przepaść społeczna i gospodarcza regionu staje się coraz większym zagrożeniem” – ostrzegł Valdas Adamkus.

W tym roku Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostały wręczone po raz drugi. Wśród laureatów znaleźli się również: były sekretarz ds. energii USA Rick Perry, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Celem nagrody jest uhonorowanie dyplomatycznych dążeń do integracji i rozwoju państw pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Honoruje ona również kontynuację myśli i działań śp. prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl