Litwa będzie miała drugi terminal LNG

Litwini zdecydowali o budowie drugiego terminalu LNG. Prace mają ruszyć w drugim kwartale tego roku w Kłajpedzie.

Obecnie funkcjonuje tam okręt do regazyfikacji LNG, którego przepustowość wynosi 1mld m3 gazu. Nowy obiekt ma mieć przepustowość 5mld m3.

Janusz Kowalski, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego zwraca uwagę, że poprzez tą inwestycje republiki nadbałtyckie przygotowują się do scenariusza odcięcia dostaw gazu ziemnego.

– Może on nastąpić w wyniku eskalacji napięcia na linii z Moskwą, czyli to uniezależnienie się od rosyjskiego surowca staje się dzisiaj ważnym wyzwaniem dla gospodarek tych państw, które – po zakończeniu konfliktu z Ukrainą na niekorzystnych warunkach – są kolejnym celem rosyjskiej presji i ekspansji w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej. To oczywiście daje rządowi polskiemu do myślenia i każe zadawać pytanie – kiedy w końcu zostanie uruchomiony terminal LNG w Świnoujściu? – zwrócił uwagę Janusz Kowalski.    

Budowa terminalu w Świnoujściu, według. pierwotnych założeń, powinna się zakończyć jeszcze w 2012 roku.  Obecnie zapowiadany termin uruchomienia terminalu to koniec bieżącego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl