fot. PAP/EPA

Litwa: II tura wyborów parlamentarnych

Na Litwie odbywa się dziś II tura wyborów parlamentarnych. Lokale wyborcze otwarto o godz. 6.00 czasu polskiego. W 68 okręgach jednomandatowych o mandat walczy po dwóch kandydatów, którzy zdobyli najwięcej głosów w I turze. W 2 okręgach walczą kandydaci polskiej partii Akcja Wyborcza Polaków Na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin.

W I turze polskie ugrupowanie nie przekroczyło wymaganego pięcioprocentowego progu wyborczego i znalazło się poza Sejmem. W okręgach jednomandatowych partia zdobyła jednak już dwa mandaty i dzisiaj walczy o dwa kolejne.

Renata Cytacka, wiceprezes Związku Polaków na Litwie, podkreśla, że bardzo trudno przewidzieć wynik II tury wyborów parlamentarnych na Litwie.

Pierwsza tura wyborów przyniosła dużo niespodzianek. Kandydaci, którzy przeszli z okręgów jednomandatowych są zróżnicowani: konserwatyści, liberałowie i socjaldemokraci, więc wszystko może się w drugiej turze zdarzyć. W tej chwili mamy już dwóch gwarantowanych posłów do Sejmu Republiki Litewskiej. Jest to Czesław Olszewski z okręgu mednickiego i Beata Pietkiewicz z okręgu wileńsko-solecznickiego. Powalczą jeszcze dwie nasze kandydatki Rita Tamašunien z okręgu niemenczyckiego oraz Romualda Poszewieckaja z dzielnicy Nowa Wilejka. Mamy dużą szansę ponieważ są to okręgi w większości zamieszkane przez społeczność polską – wskazuje Renata Cytacka.

W I turze wyborów na Litwie zwyciężył opozycyjny Związek Ojczyzn – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, drugie miejsce zajął Litewski Związek Rolników i Zielonych.

Na Litwie obowiązuje mieszana ordynacja. 70 deputowanych wybiera się z list partyjnych, a 71 w okręgach jednomandatowych. Głosowanie potrwa do godz. 19.00 czasu polskiego.

RIRM

drukuj