Litwa: 48 kolejnych posiadaczy Karty Polaka

W Ambasadzie Rzeczypospolitej Polski na Litwie odbyła się w poniedziałek uroczystość wręczenia Karty Polaka kolejnym 48 osobom. Wśród tych, którzy ją odebrali, były m.in. małżeństwa w sędziwym wieku, a także dzieci w wieku przedszkolnym.

„Bardzo się cieszę, że jest coraz więcej osób posiadających Kartę Polaka, że są państwo przywiązani do Rzeczpospolitej Polskiej i będziecie ją reprezentować w swoim otoczeniu” – powiedziała podczas uroczystości ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska.

Kartę Polaka na Litwie w sumie posiada już około 8 tys. osób.

Irmina Szmalec z wydziału konsularnego polskiej ambasady w Wilnie w rozmowie z PAP wskazała, że „Karta Polaka na Litwie ciągle cieszy się zainteresowaniem, chociaż nie tak wielkim jak na Białorusi czy Ukrainie”.

„Karta Polaka dla obywateli Białorusi i Ukrainy oznacza darmową wizę, również ułatwienia w ubieganiu się o obywatelstwo polskie. Natomiast na Litwie Karta ma bardziej wymiar symboliczny, przede wszystkim jest to możliwość zapisania imienia i nazwiska w pisowni oryginalnej, w języku polskim” – powiedziała konsul.

Największą grupą ubiegającą się na Litwie o Kartę Polaka są absolwenci szkół na Wileńszczyźnie, którzy potrzebują jej przy ubieganiu się o studia w Polsce.

Pierwszą Kartę Polaka na Litwie otrzymał 15 maja 2008 roku nieżyjący już ksiądz prałat Józef Obrębski, który miał wówczas 102 lata. 16 czerwca 2008 roku pierwszej grupie 70 Polaków z Wileńszczyzny Kartę Polaka wręczył ówczesny prezydent Polski Lech Kaczyński.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl