fot. pl.wikipedia.org

Liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe

12 grudnia przypada wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe – patronki obu Ameryk. Dla Meksykanów to szczególne święto. O swej Matce pamiętają także Meksykanie, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych.

Modlitwą, śpiewem, tańcem i różami wspólnota meksykańska mieszkająca w Stanach Zjednoczonych oddała dziś cześć Matce Bożej z Guadalupe.

Uroczystości miały miejsce między innymi w parafii w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero w stanie Illinois, w której Meksykanie stanowią najliczniejszą grupę etniczną. To tutaj, obok Czarnej Madonny, znajduje się wizerunek Matki Bożej z Guadalupe.

– We wszystkich kościołach gromadzą się wierni, aby tutaj zanieść przed oblicze Matki Bożej, przez Jej wstawiennictwo, do Jezusa swoje podziękowania, swoje modlitwy, swoje uwielbienia. Często takiej modlitwie towarzyszy zespół zwany Mariatami, który śpiewa na cześć Maryi różne pieśni, różne utwory. Te utwory i ta modlitwa są przeplatane okrzykami zebranych w kościele: „Niech żyje Matka Boża z Guadalupe”, „Niech żyje Maryja”, „Niech żyje Chrystus Król”, „Niech żyje Meksyk”! – tłumaczył o. Zbigniew Pieńkos CSsR, dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago.

W tym roku przypada 488. rocznica objawienia się Maryi Indianinowi św. Juanowi Diego. Miejsce na wzgórzu Tepeyac w Meksyku, na którym dokonało się objawienie, a gdzie od 1976 roku stoi bazylika – stało się miejscem licznych pielgrzymek i cudów. Sanktuarium corocznie odwiedza 5 milinów pielgrzymów z całego świata.

TV Trwam News

drukuj