Litewsko-polski bieg z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w niedzielę w polsko-litewskim biegu z Niemenczyna do Wilna pod hasłem „Za naszą i waszą wolność” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę i Polskę oraz 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Biegacze wystartowali sprzed kościoła św. Michała Archanioła w Niemenczynie, w którym uczestniczyli w Mszy świętej w intencji poległych za wolność. Po pokonaniu około 30 km bieg zakończyli przed Sejmem Litwy powitani przez ambasador Polski na Litwie Urszulę Doroszewską i przewodniczącego parlamentu Viktorasa Pranckietisa.

Ambasador Doroszewska podkreśliła, że jest to jedna z tych „pięknych inicjatyw polsko-litewskich uczczenia 100-lecia niepodległości Polski i Litwy w oczekiwaniu na wielkie święto 3 Maja”. Ambasador wskazała, że święto Konstytucji 3 Maja „jest też ważne dla Litwinów”, i zapowiedziała, że „w tym roku w szczególny sposób razem będziemy je obchodzić”.

Przewodniczący Pranckietis zaznaczył, że „wspólny bieg jest wyrazem naszej przyjaźni i partnerstwa” i że tak jak w biegu „możemy na siebie liczyć”.

„Hasło +Za naszą i waszą wolność+, pod którym walczyli Litwini i Polacy, powstańcy listopadowi i styczniowi, w XX wieku odrodziło się i pod tym hasłem wzajemnie wspieraliśmy się w walce o wolność, niepodległość i demokrację” – powiedział uczestnik biegu, były ambasador UE Vygaudas Uszackas. Zaznaczył, że „po upływie 100 lat od odzyskania niepodległości hasło to jest ponownie bardzo aktualne”.

„Ten bieg jest symboliczną kroplą naszego potu za tony przelanej krwi w walce o niepodległość” – powiedział jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, były wieloletni starosta Niemenczyna Mieczysław Borusewicz.

W niedzielnym biegu uczestniczyła też grupa z Supraśla z burmistrzem Radosławem Dobrowolskim na czele.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl