List Episkopatu na IV Tydzień Wychowania

Roli prawdy w odpowiedzialnym wychowaniu będzie poświęcony IV Tydzień Wychowania, obchodzony w Polsce w dniach 14-20 września br. Tylko odkrywanie ostatecznej prawdy o świecie, o człowieku i o Bogu ukształtuje społeczeństwo, w którym ludzie będą kierowali się wewnętrzną uczciwością, prawością i rzetelnością – podkreślają biskupi w liście pasterskim z tej okazji.

„Współczesny świat próbuje narzucić ludziom przekonanie, że nie ma żadnej obiektywnej prawdy, a każdy człowiek rozumie i stosuje ją na swój własny, indywidualny sposób. (…)W takiej sytuacji przestają obowiązywać wszelkie stałe wartości. Przyjmuje się wtedy, że nie ma żadnych niepodważalnych punktów odniesienia, a zatem wszystko jest niestałe i zmienne” – zauważają biskupi i przestrzegają przed tego rodzaju „dyktaturą relatywizmu”.

W liście pasterskim biskupi piszą, na czym polega wychowanie do prawdy. „Polega ono na tym, aby na wszystkich etapach procesu wychowawczego – dokonującego się w domach, w przedszkolach i szkołach – rodzice, nauczyciele i wychowawcy ukazywali wartość odkrywania ostatecznej prawdy o świecie, o człowieku i o Bogu. Ważne jest przy tym, aby pokazywali oni, jak do tej prawdy dążyć i w jaki sposób kierować się nią w codziennym życiu. W ten sposób dzieci i młodzież znajdą się w szkole prawdy i będą wychowywani przez prawdę. Tylko wtedy będziemy mogli z ufnością patrzeć w przyszłość, mając pewność, że dzięki temu ukształtuje się społeczeństwo, w którym ludzie będą kierowali się wewnętrzną uczciwością, prawością i rzetelnością” – czytamy.

Biskupi zwracają uwagę, że człowiek to istota obdarzona nie tylko ciałem, ale i duszą. Rozpoznawanie woli Bożej w naszym życiu – to nic innego jak poszukiwanie prawdy. „Tylko życie w prawdzie pozwala właściwie osądzić stan swojego ducha, a zarazem zdobyć się na wysiłek wewnętrznej przemiany”. Katecheza szkolna i parafialna umożliwia wsłuchiwanie się w głos Chrystusa, który prowadzi ku pełnej prawdzie o Bogu i o nas samych. Jak podkreślają biskupi, życie w świecie prawdziwych wartości i świadczenie o nich pozwala doświadczyć autentycznej wolności. „Dlatego zwracamy się do Was z gorącym apelem: Nie bójcie się prawdy! Dążcie do niej z odwagą i zapałem! Uczcie jej innych! Wychowujcie do niej wszystkich, których Wam Pan Bóg powierzył! Nie dajcie się zwieść namiastkami prawdy czy półprawdami! Brońcie się przed manipulacją ze strony tych, którzy są niechętni Chrystusowi i Jego Kościołowi” – apelują biskupi do rodziców, nauczycieli, katechetów i duszpasterzy.

List pasterski „Wychowywać do prawdy” będzie odczytywany w kościołach w niedzielę, 7 września 2014 r.

List pasterski Episkopatu „Wychowywać do prawdy”

episkopat.pl

drukuj