Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej     

Atak na Saracena czy gonitwa do pierścienia – to niektóre z atrakcji V Turnieju Rycerskiego o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej, który trwa w Krośnie Odrzańskim (Lubuskie).

Do Krosna Odrzańskiego zjechały zaprzyjaźnione bractwa rycerskie z kilku polskich miast, które biorą udział w pokazach rycerskich, turnieju bojowym i łuczniczym czy inscenizacji zdobywania zamku. Oprócz tego w wiosce rycerskiej można wziąć udział w grach plebejskich czy spróbować swoich sił w rzemiośle dawnym.

– Z roku na rok, turniej cieszy się coraz większą popularnością. Dziedziniec zamku jest zbyt mały, aby zrealizować na nim tak duże przedsięwzięcie. Dlatego podjęliśmy decyzję, że odbędzie się on na ogrodach zamkowych. To jest jedyna okazja, aby móc zwiedzić zamek od strony ruin – powiedziała Paulina Downar z Centrum Artystyczno-Kulturalne Zamek.

Tradycyjnie na zamku swoje podwoje otworzył jarmark kasztelański, na którym  można zakupić lokalne produkty oraz niezbędny ekwipunek każdego rycerza.

-Dodatkową atrakcją jest turniej rycerski dla dzieci. Dzieci mogą spędzić czas w wiosce rycerskiej, spróbować swoich sił w zmaganiach na miecze i łuki oraz w innych rycerskich konkurencjach – dodała Downar.

W niedzielne popołudnie oprócz zmagań łuczniczych, walki wręcz i konnej, dla uczestników imprezy została przygotowana inscenizacja zdobywania krośnieńskiego zamku.

Każdy kto przyjdzie na turniej będzie mógł samodzielnie wybić okolicznościową monetę z wizerunkiem Zamku Piastowskiego.

Historia położonego nad Odrą zamku w Krośnie Odrzańskim, który jest najcenniejszym zabytkiem tego miasta, sięga początków XIII wieku, czasów księcia Henryka Brodatego i jego małżonki księżnej Jadwigi Śląskiej, którzy władali warownią.

Zamek został wzniesiony w strategicznym punkcie, w którym znajdowała się przeprawa przez rzekę. W kolejnych wiekach był wielokrotnie przebudowywany, aż do formy bastionu. Do dzisiaj zachowało się kilka średniowiecznych jego elementów.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl