fot. Monika Bilska

Liderzy państw unijnych dyskutują nt. działań związanych z kryzysem

Trwa szczyt Rady Europejskiej. Liderzy unijnych państw rozmawiają nt. działań wspólnoty związanych z koronakryzysem. To czwarte spotkanie przywódców w formie wideokonferencji.

Zgodnie z zapowiedziami, podczas szczytu pojawią się tematy przyszłego budżetu Unii Europejskiej oraz mechanizmów finansowych dotyczących przeciwdziałania skutkom pandemii.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził jasne stanowisko ws. działań Unii wobec koronawirusa podczas wczorajszych rozmów z kanclerz Niemiec i liderami państw V4. Polska chce przede wszystkim większego budżetu – zaznaczył rzecznik rządu Piotr Muller.

– Premier podczas tych spotkań podkreślił, że UE powinna w obliczu kryzysu gospodarczego, z którym mamy do czynienia, podejść do kwestii finansowych bardziej ambitnie, aby unijny budżet był większy niż dotychczas, w szczególności na ratowanie miejsc pracy. Nowe źródła finansowania UE powinny się w nadchodzącej perspektywie unijnej pojawić, aby budżet UE mógł w sposób dynamiczny zareagować na kryzys gospodarczy wywołany koronawirusem – powiedział Piotr Muller.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że jej kraj powinien być przygotowany na zwiększenie wkładu do unijnej kasy.

Sprzeciwiła się przy tym emisji wspólnych obligacji strefy euro, co miałoby sfinansować pomoc dla krajów Unii Europejskiej, zmagających się z konsekwencjami pandemii. Takiego rozwiązania domagały się przede wszystkim Włochy, ale też Hiszpania i Francja.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl