fot. pixabay.com

Libia: odzyskano 2,5 tony uranu, które według MAEA zniknęły z miejsca przechowywania

Odzyskaliśmy 2,5 tony uranu, o zaginięciu którego informowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) – poinformowała w czwartek Libijska Armia Narodowa (LNA) kontrolująca wschód tego państwa. MAEA podała, że sprawdza te doniesienia.

Podczas inspekcji na terytorium Libii pracownicy MAEA odkryli, że zniknęło 10 pojemników, w których znajdowało się około 2,5 tony koncentratu rudy uranu – napisano w dokumencie Agencji.

Zaznaczono, że uran był przechowywany w jednym z miejsc zgłoszonych MAEA przez uznawany na arenie międzynarodowej libijski rząd w Trypolisie. Dodano jednak, że władze w Trypolisie nie sprawują obecnie kontroli nad obszarem, na którym znajduje się to miejsce. MAEA nie zdradziła nazwy lokalizacji, przekazano jedynie, że jest to miejsce trudno dostępne.

Ten opis wskazuje, że uran mógł zniknąć z ośrodka w położonym na południu kraju mieście Sabha – ocenia agencja AP. Przypomina, że za czasów dyktatury Muammara Kadafiego planowano uruchomić tam – nigdy niezrealizowaną – instalację do wzbogacania uranu, w ramach tajnego programu zbrojeniowego.

Po obaleniu reżimu Kadafiego w 2011 roku Libia pogrążyła się w trwającym do dziś chaosie. Rząd w Trypolisie nie panuje nad całością terytorium kraju, który podzielony jest przez zwalczające się ośrodki władzy i liczne ugrupowania zbrojne.

Sabha znajduje się na niespokojnym południu Libii, jednak przez ostatnie lata miasto było kontrolowane przez LNA, która twierdzi, że odzyskała zagubiony uran. Kierowana przez gen. Chalifę Haftara LNA włada wschodnią częścią kraju i tworzy ośrodek władzy konkurujący z rządem w Trypolisie.

Służby prasowe LNA przekazały, że beczki z rudą odnaleziono 5 km od magazynu w Sabha, gdzie zgodnie ze zgłoszeniem do MAEA przechowywany jest uran. Zasugerowano, że ośrodek mógł zostać obrabowany przez jedną z grup zbrojnych działających w pobliskim Czadzie, a beczki zabrane w nadziei, że znajduje się w nich broń lub amunicja.

Nieprzetworzona ruda uranu nie może zostać wykorzystana w celach energetycznych czy militarnych. Szacuje się, że po 2011 roku w Libii pozostało ok. 1000 ton rudy uranu – przypomina AP.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl