Lekarze chcą zmian w ustawie refundacyjnej

Porozumienie Zielonogórskie rozpoczyna zbiórkę podpisów pod przygotowanym przez siebie projektem noweli przepisów – podaje jedna z gazet.

Aby projekt trafił do Sejmu, musi się pod nim znaleźć co najmniej 100 tysięcy podpisów. Udziału w akcji nie wyklucza Związek Zawodowy Lekarzy oraz Naczelna Rada Lekarska – informuje jej prezes, Maciej Hamankiewicz.

– Naczelna Rada Lekarska i ja odbieramy z wielkim zadowoleniem, że również Porozumienie Zielonogórskie podejmuje walkę o zmianę bardzo złej dla pacjentów ustawy refundacyjnej. Ta ustawa niesie za sobą tragiczne skutki dla pacjentów. Widzimy wyraźnie, że polscy pacjenci płacą za lekarstwa najwięcej w całej UE. Z punktu widzenia lekarzy są to zupełnie dramatyczne okoliczności, takie jak konieczność wykonywania biurokratycznych czynności w postaci taryfikowania leków, przepisywanie leków wbrew sumieniu lekarskiemu, wbrew aktualnej wiedzy medycznej zgodnie z tak zwaną  charakterystyką produktu leczniczego – mówi Maciej Hamankiewicz.

„Choć błędów w obecnie obowiązujących przepisach jest wiele, nie wiadomo czy inicjatywa społeczna będzie miała szanse na realizację w Sejmie” – dodaje.

– Wydaje się, że wybory odbędą się wcześniej, zanim ktokolwiek rozpatrzy ustawę Ale cieszy sam fakt, że społeczeństwo się buntuje przeciwko tym zapisom; że społeczeństwo, które rodzinę i swoją wiarę, religię nosi na pierwszym miejscu swoich potrzeb – to społeczeństwo mówi „nie” dla tych zapisów. Dla nas to ważne; być może założone cele będzie nam łatwiej osiągnąć przy nowym rządzie– podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

RIRM 

drukuj