fot. pixabay.com

Apel lekarzy dotyczący leczenia chorób przewlekłych oraz szczepień

Lekarze rodzinni apelują, aby leczyć choroby przewlekłe oraz sczepić się przeciwko grypie oraz pneumokokom. Każdego roku powinniśmy przygotować się na okres jesienno-zimowy i wejść w niego w jak najlepszej kondycji. W tym roku sezon grypowy zbiegnie się z pandemią koronawirusa.

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, apeluje o budowanie odporności, poprzez ruch, spacery oraz zdrowe odżywianie. Nie należy także lekceważyć chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy POChP. Lekarz zaleca też szczepienia oraz ograniczenie kontaktów.

– Zaszczepić się przeciwko grypie. Zaszczepić się przeciwko pneumokokom, to dotyczy szczególnie osób dorosłych i starszych, ale szczepienia przeciwko grypie skierowane są dla wszystkich. Tak naprawdę wszyscy możemy się zaszczepić, po to, by się nie przeziębić. Należy uważać na siebie. Liczba interakcji i kontaktów, które możemy ograniczyć jest ważna. Oczywiście żyjmy normalnie, ale przestrzegajmy tych przepisów. Żyjmy i zachowujmy się zdrowo-rozsądkowo, np. nie wychodźmy z domu, kiedy jesteśmy przeziębieni. W momencie, gdy jesteśmy przeziębieni, izolujmy od nas dzieci i osoby starsze – powiedział dr Michał Sutkowski.

Liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy 2,5 mln. Najlepszym okresem na szczepienie jest listopad i grudzień, ponieważ najczęściej grypa atakuje w styczniu, lutym, marcu.

Na 50-procentową refundację szczepionki mogą liczyć osoby w wieku od 65 do 74 lat, osoby od 18 do 64 roku życia z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od 2 do 5 lat.

 

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl