fot. PAP/Tomasz Gzell

Małopolskie: Policja uwolniła porwanego 25-latka; sprawców zatrzymano

Policjanci odnaleźli i uwolnili uprowadzonego 26 września 25-latka z powiatu wadowickiego. Trzech podejrzanych o porwanie zostało już zatrzymanych i trafiło do aresztu. Pod dozorem policji jest kobieta, która im pomagała – podała małopolska policja.

Motywem działania sprawców było wymuszenie od 25-latka zwrotu 2 tys. zł za wykonaną pracę.

Rzecznik małopolskich policjantów mł. insp. Sebastian Gleń podał, że informuje o sprawie dopiero teraz „z uwagi na dobro postępowania i konieczność zbadania wszystkich wątków”.

Do porwania doszło 26 września późnym wieczorem. Policję w Oświęcimiu zaalarmował świadek zdarzenia.

„Z jego relacji wynikało, że mężczyzna został siłą wyprowadzony przez trzech sprawców z przyczepy kempingowej zaparkowanej na jednym z łowisk wędkarskich w gminie Zator, a następnie wrzucony do samochodu opel, którym kierowała kobieta. Za jego uwolnienie sprawcy zażądali 5 tys. zł” – zrelacjonował mł. insp. Sebastian Gleń.

Policja rozpoczęła poszukiwania. Na miejsce zdarzenia przyjechało kilka patroli. Informacja została przekazana wszystkim patrolującym powiat służbom. Komunikat trafił też do sąsiednich jednostek policji.

„Po kilkudziesięciu minutach intensywnych poszukiwań, w rejonie wiaty myśliwskiej przy jednym z zatorskich stawów, policjanci odnaleźli opla. Podczas dokładnej penetracji terenu znaleźli dwoje ukrywających się porywaczy oraz uprowadzonego 25-latka. Pokrzywdzony miał liczne obrażenia ciała, których doznał w wyniku pobicia. Została mu udzielona pomoc przedmedyczna, a następie pod opieką ratowników medycznych trafił do szpitala” – podał Sebastian Gleń.

Zatrzymani – 21-letnia kobieta i jej 27-letni partner, mieszkańcy powiatu wadowickiego, trafili do oświęcimskiej komendy.

„W niespełna dwie doby po zdarzeniu dołączyli do nich dwaj pozostali sprawcy. Podczas przeszukania mieszkania jednego z nich policjanci znaleźli maczetę, której sprawcy używali podczas porwania i dewastacji przyczepy kempingowej” – powiedział rzecznik małopolskiej policji.

Funkcjonariusze ustalili, że motywem działania porywaczy było wymuszenie od 25–latka zwrotu 2 tys. zł za wykonaną pracę.

Zatrzymani stanęli przed prokuratorem, który przedstawił im zarzuty usiłowania wymuszenia rozbójniczego, pozbawienia wolności człowieka, używania gróźb i przemocy w celu zmuszenia do zwrotu wierzytelności, a także spowodowania obrażeń ciała oraz uszkodzenia mienia.

Mężczyźni, którzy wzięli udział w porwaniu, zostali przez sąd aresztowani. Wobec podejrzanej śledczy zastosowali policyjny dozór, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonym oraz poręczenie majątkowe.

Za popełnione przestępstwa porywaczom może grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl