fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Lekarze apelują o zmianę przepisów dot. czasu pracy

Niedostateczna liczba pracowników ochrony zdrowia zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków – ostrzegają lekarze rezydenci. W liście otwartym do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy apeluje o zmianę przepisów dotyczących czasu pracy lekarzy oraz o podniesienie wynagrodzeń.

Lekarze rezydenci wystosowali pismo do szefa resortu zdrowia w związku ze śmiercią anestezjolog w Białogardzie. Lekarka zmarła kilka dni temu w Szpitalu Powiatowym podczas czwartej doby pełnienia dyżuru.

Dr Damian Patecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL wskazuje, że kwestię liczby przepracowywanych godzin przez lekarzy należy uregulować.

Sytuacja przedstawia się w ten sposób, że wystarczy, iż lekarz założy firmę, będzie prowadził działalność gospodarczą i już zgodnie z prawem będzie mógł w miesiącu pracować nawet 600 godzin bez przerwy. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Jest całkowicie niedopuszczalna, ponieważ jest szkodliwa i niebezpieczna zarówno dla pacjentów, jak i dla samych lekarzy. My, jako Porozumienie Rezydentów bardzo mocno postulujemy, żeby przepisy dotyczące czasu pracy były przypisane do prawa wykonywania zawodu niezależnie od formy zatrudnienia – czy lekarz jest zatrudniany na etacie, czy na kontrakcie, czy też na umowie- zleceniu – żeby istniała jakaś forma kontroli, jakaś forma tachografu, która będzie zmuszała lekarzy do podejmowania odpoczynku i nie będzie pozwalała dyrekcjom szpitali na organizację pracy w taki sposób – zaznacza dr Damian Patecki.

Lekarze rezydenci podkreślają również, że  problem wielogodzinnej pracy dotyczy także  m.in. pielęgniarek i ratowników medycznych. Anestezjolog ze Szpitala Powiatowego w Białogardzie zmarła w poniedziałek wieczorem podczas czwartej doby pełnienia dyżuru.

Prokuratura Rejonowa w Białogardzie prowadzi śledztwo w tej sprawie. Lekarka nie była pracownikiem etatowym tego szpitala, prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą.

RIRM

drukuj