fot. flickr.com

Lasy Państwowe muszą wpłacić do budżetu 1,6 mld zł

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o lasach, która zakłada, że Lasy Państwowe w latach 2014-2015 wpłacą do budżetu państwa 1,6 mld zł.

Środki te mają być przeznaczone na budowę i przebudowę dróg lokalnych. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 230 posłów, 207 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Rządowa nowelizacja przewiduje, że Lasy Państwowe w tym i przyszłym roku mają przekazać do budżetu po 800 mln zł.

Z kolei od 2016 r. Lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Wszyscy posłowie opozycji krytykowali tryb pracy nad nowelą – szczególnie to, że pierwsze i drugie czytanie w Sejmie odbyło się jednego dnia – w czwartek, a głosowanie zaplanowano już na kolejny dzień.

– O ¼ terytorium kraju decydujemy w ciągu 24 godzin. Rozpoczynamy proces destabilizacji Polskich Lasów Państwowych. Na jakiej podstawie? Na takiej, że Polskie Lasy Państwowe wyśmienicie sobie radzą. Zostały wyróżnione główną nagrodą przez UNESCO za zrównoważony rozwój i osiąganie celów. Ta informacja stała się powodem do określonego postrzegania Lasów przez PO i PSL. Motywacją do tego, by destabilizować Polskie Lasy Państwowe z punktu widzenia analizy gospodarczej jest wyjście z założenia:  macie to dajcie. To była jedyna argumentacja strony rządowej, że Lasy maja być obciążone daniną – powiedział prof. Jan Szyszko.

Poseł Dariusz Bąk zwrócił uwagę, że rząd zabiera Lasom środki, które są potrzebne do rozwoju.

– W 1952 roku Bolesław Bierut i reżim komunistyczny nałożyli obowiązkowe dostawy na polskie chłopskie gospodarstwa rodzinne. To polegało właśnie na tym, że zabierano (ponad siły, jakie miały gospodarstwa rodzinne) płody rolne. Gospodarstwa podupadały i wtedy zabierano im ziemię pod PGR-y i spółdzielnie produkcyjne. Czy nie widzi pan analogii w tym, co pan teraz robi, atakując Gospodarstwo Lasy Państwowe, gospodarstwo narodowe, zabierając im środki konieczne na rozwój?  Doprowadzi pan do niewydolności finansowej Lasów Państwowych , a w konsekwencji do sprzedaży Polskich Lasów i polskiej ziemi. Dlaczego wyrządza pan krzywdę Polakom i Polsce? – pytał poseł Dariusz Bąk.

Poseł Jacek Bogucki wskazywał na różne liczby, określające stan środków obrotowych.

– Jaki jest prawdziwy stan środków obrotowych na kontach Polskich Lasach Państwowych: miliard, półtora, czy trzy miliardy? Dyrektor i trzech ministrów podają różne liczby. Kto kłamie w rządzie, kto z was oszukuje? Czy to prawda, że w 2014 roku chcecie sięgnąć po środki posiadane przez Lasy Państwowe? Czy 2015 roku chcecie sięgnąć po zadłużanie Lasów, po przyszłe niepewne zyski? Stwierdził to jeden z przedstawicieli rządu podczas debaty w komisji. To jest rekord w wydawaniu tego, co Lasy Państwowe budowały przed 90 lat. Powtórzę: nie było was był las. Nie będzie was tylko nie wiadomo, czy las nadal będzie, ale tworzenie funduszu wyborczego na koszt Polskich Lasów nie pomoże wam – powiedział poseł Jacek Bogucki.

Dziś także Sejm zagłosuje nad poprawkami do tegorocznego budżetu. Jedna z nich zakłada wsparcie kasy państwa pieniędzmi Lasów Państwowych. W tym roku przedsiębiorstwo to ma przekazać do budżetu 800 mln zł. Z czego 650 mln zł miałyby zostać przeznaczone na drogi lokalne a 150 mln na zmniejszenie deficytu.

Politycy PiS-u chcą rozpisania ogólnokrajowego referendum w obronie polskich lasów i ziemi. Trwa  akcja zbierania podpisów pod wnioskiem referendalnym.

pobierz formularz

RIRM

drukuj