fot. wikipedia.org

Kwestia reparacji wojennych dla Polski wciąż pozostaje nieuregulowana

Powraca temat roszczeń za straty wojenne wobec Niemiec. Wszystko za sprawą wystąpienia prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego na konwencji Zjednoczonej Prawicy. Lider partii rządzącej mówił w sobotę, że Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań za okres II wojny światowej.

Mecenas Stefan Hambura, działacz polonijny, oceniał kwestie odszkodowań jako ważny wątek w relacjach polsko-niemieckich, który powinien zostać wyjaśniony. Jak dodaje, Polskie miejscowości powinny wzorem Warszawy i Poznania obliczyć straty poniesione podczas II wojny światowej.

– Te sytuacje powinny być udokumentowane tak, aby strona niemiecka dokładnie wiedziała, jakiej wysokości straty i szkody ponieśliśmy. To nam pomoże we wzajemnych relacjach polityczno-historycznych, gdyż w Niemczech nie ma prawie żadnej świadomości, że II wojna światowa, która była prowadzona w Polsce różni się od tej prowadzonej na Zachodzie, gdyż w Polsce za pomoc Żydom groziła śmierć – mówił mecenas.Kwestia reparacji wojennych dla Polski wciąż pozostaje nieuregulowana

Ekspert do spraw międzynarodowych Grzegorz Kostrzewa-Zorbas wyliczył kilka lat temu, że kwota, jaką Niemcy są winni Polakom, sięga niemal 3 bilionów złotych.

RIRM

drukuj