Ks. S. Jurczuk: Nie zgadzam się z tą formą protestu, to męczenie niepełnosprawnych

Nie zgadzam się z taką formą protestu; są inne formy nacisku na rządzących niż męczenie osób niepełnosprawnych – powiedział PAP prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej ks. Stanisław Jurczuk.

Odnosząc się do trwającego od 18 kwietnia w Sejmie protestu rodziców osób niepełnosprawnych, ks. Jurczuk zaznaczył, że przyjęta przez nich forma protestu, „jest niewłaściwa”.

„Ja się nie zgadzam z taką formą protestu. Moim zdaniem, to męczenie osób niepełnosprawnych i zmuszanie ich, by koczowali na podłodze w Sejmie. Naprawdę są inne formy nacisku na rządzących” – ocenił.

Dodał, że – w jego opinii – zachowanie protestujących jest „bardzo aroganckie”.

„To nie powinno tak wyglądać, że protestujący nie chcą z nikim rozmawiać, rzucają papierami i mówią: +chcemy tylko pieniędzy+. Kompromis polega na tym, że obie strony robią krok w stronę drugiego. Kompromis jest wtedy, kiedy obie strony są trochę niezadowolone z przyjętych rozwiązań” – wyjaśnił ks. Stanisław Jurczuk.

Podkreślił, że propozycja rządu jest „kompromisowa” i powinna zakończyć trwający protest.

„Rząd nie zostawił tej sprawy bez reakcji. Propozycja jest, moim zdaniem, ciekawa i warta rozważenia. Ona daje rzeczowe świadczenia, które pozwolą uzupełnić braki, z którymi niepełnosprawni borykają się od lat. Myślę, że rządowa propozycja może być nawet droższa dla budżetu niż te 500 zł dane do ręki. Ale ona trafi do właściwych ludzi, którzy dostaną to, czego naprawdę potrzebują” – zaznaczył.

Zdaniem prezesa KSN AW, pomoc społeczna od lat „jest w głębokiej zapaści i to się musi zmienić”.

„W ostatnim czasie gospodarka ruszyła, pensje poszły w górę, ceny także, a cała pomoc społeczna stoi w miejscu. Nie ma żadnych nowych dotacji dla niepełnosprawnych. Tymczasem niepełnosprawni słyszą, że rząd ma pieniądze na nowe inicjatywy, choćby na politykę senioralną – tu weszły nowe programy, jeden za 80, a drugi za 40 mln zł. Tymczasem na warsztaty terapii zajęciowej od lat nie ma pieniędzy. Więc to środowisko domaga się jakiegoś wyrównania i to jest postulat słuszny” – zaznaczył ks. Stanisław Jurczuk.

Jednak – jak wyjaśnił – postulaty zgłaszane przez protestujących nie obejmują wszystkich potrzeb osób niepełnosprawnych.

„Oni nie reprezentują wszystkich” – ocenił.

„Najważniejsze jest zwiększenie finansowania warsztatów terapii zajęciowej. Druga sprawa to zwiększenie finansowania środowiskowych domów samopomocy. Po trzecie, należy zwiększyć środki przeznaczane na dotacje na domy pomocy społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. To są najpilniejsze potrzeby niepełnosprawnych” – wyjaśnił prezes KSN AW.

W opinii ks. Stanisława Jurczuka, protest jest „rozgrywany politycznie przez opozycję”.

„Kiedy organizuje się taki protest, nie powinno się angażować w to żadnej opcji politycznej. A jeśli są w to zaangażowani politycy z partii, która walczy o prawo do zabijania niepełnosprawnych dzieci w łonie matki, a teraz nagle staje w obronie niepełnosprawnych, to taki protest budzi moją nieufność” – podkreślił ks. Stanisław Jurczuk.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl