Kujawsko-pomorskie: Dzień Flagi obchodzono m.in. w Bydgoszczy i Toruniu

W Bydgoszczy uroczystość z okazji Dnia Flagi, pod patronatem wojewody, marszałka województwa i szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, odbyła się przed Pomnikiem Wolności. W Toruniu na Rynku Staromiejskim zorganizowano festyn patriotyczny.

„Dzień Flagi obchodzimy po raz 15. Ten dzień został wybrany w sposób szczególny. Jednym z ważkich argumentów za tym, że w 2004 r. wybrano na obchody 2 maja, był wówczas stosunkowo świeży, powszechnie przez Polaków pamiętany okres, kiedy to 2 maja skwapliwie pilnowano, aby z przestrzeni publicznej zniknęły flagi narodowe, które były wywieszane na dzień 1 maja, by broń Boże na zniesione wówczas przez władze komunistyczne święto 3 maja nie powiewały flagi” – powiedział wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau.

Zaznaczył, że czasy się zmieniły, ale trzeba pamiętać o okresach, które zacierają się w pamięci.

„Dla nas, dzisiaj współczesnych, jest to święto, które nie jest może obchodzone w sposób masowy, ale dla tych, dla których barwy narodowe są drogie, jest ono źródłem i momentem do snucia refleksji. (…) Wartość flagi najbardziej potrafili docenić ci, którym flagi w bardzo określonych okresach, jakże częstych w naszej historii, brakowało, a więc w okresie zaborów, okupacji” – dodał.

W czasie uroczystości wicewojewoda Józef Ramlau przekazał polską flagę komendantowi wojewódzkiemu policji insp. Pawłowi Spychale. W kolejnych latach flaga jest przekazywana innym służbom mundurowym. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, służb mundurowych i mieszkańcy miasta. Orkiestra wojskowa zagrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, a także wiązankę pieśni patriotycznych.

Na późne popołudnie Klub Gazety Polskiej i Solidarni 2010 zaprosili mieszkańców na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na Starym Rynku.

W Toruniu uroczystości pod patronatem wojewody Mikołaja Bogdanowicza, marszałka województwa Piotra Całbeckiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz dowódcy Garnizonu Toruń płk. Dariusza Adamczyka, rozpoczęły się od ceremonii wojskowej na skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej przy bramie św. Ducha.

Już kilka godzin wcześniej chętni mogli zwiedzić z przewodnikiem Bunkier Wisła. Wojskową część ceremonii zwieńczył korowód poloneza na Rynek Staromiejski, w którym wzięła udział m.in. orkiestra wojskowa z Torunia. Na Rynku zorganizowano patriotyczny festyn. Mieszkańcy w różnym wieku, oficjele, przedstawiciele służb mundurowych, a także harcerze śpiewali wspólnie pieśni patriotyczne. Zespół Pieśni i Tańca „Młody Toruń” zaprezentował pokaz tańców narodowych. Instytucje kultury – Dom Harcerza oraz Galeria i Ośrodek Plastyczny Twórczości Dziecka w Toruniu przygotowały na tę okazję warsztaty plastyczne. W Dzień Flagi zaprezentowano także wystawę „Ojcowie Niepodległości”, a zgromadzeni wysłuchali koncertu orkiestry wojskowej. Organizatorzy obchodów rozdawali torunianom i gościom biało-czerwone chorągiewki.

Dzień Flagi obchodzono w województwie kujawsko-pomorskich również w innych miejscowościach, m.in. w Grudziądzu i Inowrocławiu.

PAP/RIRM

drukuj