Ks. prof. P. Bortkiewicz: Wypisanie ucznia z lekcji religii stwarza pustkę, która jest niebezpieczna dla młodego człowieka 

Wypisanie ucznia z lekcji religii stwarza pustkę, która jest niebezpieczna dla młodego człowieka – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk. Goszcząc na antenie Radia Maryja, podkreślił, że taka praktyka odcina uczniów od fundamentalnej i najgłębszej wiedzy duchowej.

O niebezpiecznych konsekwencjach wypisania dzieci z katechezy szkolnej napisał „Nasz Dziennik”. W gazecie czytamy, że wychowanie dzieci w wierze jest obowiązkiem chrzcielnym rodziców.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz podkreślił, że dotychczasowe alternatywy do lekcji religii nie sprawdziły się. 

– Można tworzyć jakieś alternatywy. Wiemy, że takie próby były tworzone w postaci etyki jako zajęć alternatywnych, ale wiemy też, że te próby nie spełniły swoich oczekiwań, choćby z tego względu, że zainteresowanie etyką było znikome. Po wypisaniu ucznia pozostaje pustka. Ta pustka jest czymś niezwykle niebezpiecznym dzisiaj, bo mówimy, że przyroda nie znosi pustki, ale życie duchowe człowieka tym bardziej nie znosi pustki, a jeśli jej doświadcza, to z reguły obraca się ona przeciwko człowiekowi – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Ks. abp Wacław Depo powiedział w rozmowie dla „Naszego Dziennika”, że rezygnacja z katechezy szkolnej to milcząca zgoda na oddalanie się młodzieży od Boga.

Metropolita częstochowski zaapelował do rodziców o konsekwencję w wychowaniu swoich dzieci w oparciu o katolickie zasady i wartości.

RIRM

drukuj