fot. diecezja.pl

Ks. kard. S. Dziwisz: Miłość bez służby drugiemu człowiekowi pozostaje pusta

W wieczornej porze Wielkiego Czwartku katolickie świątynie na całym świecie w sposób szczególny przypominają jerozolimski Wieczernik, w którym Jezus zebrał swoich najbliższych uczniów przed Świętem Paschy – mówił ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Na początku homilii ksiądz kardynał zauważył, że w Ewangelii św. Jana Jezus wypowiedział słowa, nad którymi już prawie dwa tysiące lat pochylają się Jego uczniowie: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. […] Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata. […] Jeśli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. […] Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim”. Dodał, że odsłaniają one najgłębszy sens Eucharystii, która jest dla wierzących darem i boskim pokarmem.

Jest tajemnicą, w sposób sakramentalny uobecniająca żywego Chrystusa! – mówił ksiądz kardynał.

Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz podkreślił, że gest umycia nóg Apostołom odzwierciedla postawę Zbawiciela w stosunku do każdego człowieka.

Chrystus kroczył pokorną drogą miłości i służby i zachęca nas wszystkich, byśmy szli tą samą królewską drogą do wieczności. Dzisiaj otrzymujemy od Niego niezwykłą lekcję uświadamiającą nam, że miłość i służba idą w parze i są nierozdzielne. Miłość bez służby drugiemu człowiekowi pozostaje pusta, nie ma punktu odniesienia, nie ma oparcia. Natomiast służba bez miłości przystoi bardziej niewolnikom – akcentował.

Metropolita senior nawiązał do postaci Patrona Sanktuarium – św. Jana Pawła II. Zaznaczył, że papieskie nauczanie docierało do najdalszych zakątków świata, a Ojciec Święty doskonale łączył miłość i służbę.

Sekretem jego serca była miłość Jezusa Chrystusa i miłość człowieka. To był fundament jego życia. A miłość w jego życiu przyjmowała kształt służby. Powierzano mu coraz większą odpowiedzialność w Kościele, aż po tę najwyższą – Piotrową, a on starał się odpowiadać na wezwanie Chrystusa – mówił.

Szczególne miejsce w życiu Jana Pawła II zajmowała Eucharystia. Była ona centrum każdego dnia, spotkania, rozmowy i decyzji. Ksiądz kardynał przypomniał, że ostatnia papieska encyklika była poświęcona Eucharystii. Podziękował również Bogu za dar Mszy św. i powierzył Mu swoją kapłańską posługę.

Bracia i siostry, przeżyjmy dobrze, w skupieniu i modlitwie, rozpoczęte Święte Triduum Paschalne. Bądźmy blisko cierpiącego i umierającego Jezusa, myślą i sercem. Towarzyszmy Mu w tych rozstrzygających chwilach dla zbawienia świata. Stańmy obok Jego krzyża z Maryją.
I przeżywajmy ten czas z nadzieją w sercu
– powiedział na zakończenie.

Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna obchody Świętego Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Po homilii następuje gest umycia nóg 12 mężczyznom, zwany Mandatum. Łacińska nazwa obrzędu pochodzi od pierwszych słów śpiewanej wtedy pieśni: Mandatum novum: “Przykazanie nowe daję wam, byście się wzajemnie miłowali“.

Całość homilii ks. kard. Stanisława Dziwisza dostępna jest [tutaj].

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl