fot. PAP/Leszek Szymański

Ks. bp J. Guzdek apeluje o troskę o groby bohaterów niepodległej Ojczyzny

O troskę o groby bohaterów niepodległej Ojczyzny zaapelował w specjalnym liście przesłanym PAP przed uroczystością Wszystkich Świętych ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego

Jak napisał ks. bp Józef Guzdek, w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uświadamiamy sobie, „jak wielu naszych rodaków poświęciło życie sprawie Ojczyzny, prowadząc działalność konspiracyjną, podejmując walkę z zaborcami i najeźdźcami, sprzeciwiając się zewnętrznemu i duchowemu zniewoleniu”.

„Imiona i nazwiska tych osób wypisane są złotymi zgłoskami w encyklopediach, słownikach zasłużonych osób, na pamiątkowych tablicach. Ich imionami nazwano szkoły, instytucje użyteczności publicznej oraz ulice naszych miast” – zaznaczył.

Duchowny wyraził wdzięczność tym wszystkim, którzy przez cały rok, a zwłaszcza przed Wszystkimi Świętymi, porządkują groby, w których spoczywają powstańcy XIX i XX wieku, uczestnicy wojny polsko-rosyjskiej z 1920 r., polscy żołnierze I i II wojny światowej, żołnierze podziemia antykomunistycznego, a także osoby cywilne, które „za swoją postawę patriotyczną wiele wycierpiały lub straciły swoje życie”.

„Zwracam się z serdeczną prośbą do księży proboszczów, którzy zarządzają cmentarzami parafialnymi, aby zatroszczyli się o miejsca pochówku naszych narodowych bohaterów oraz zaangażowali się w budzenie wrażliwości swoich parafian w tej sprawie. Warto w tym celu zadbać o założenie rejestru takich grobów w kancelariach parafialnych bądź w biurach cmentarzy komunalnych oraz zatroszczyć się o zainteresowanie nimi grup i wspólnot parafialnych oraz lokalnych społeczności. Warto też ocalić od fizycznej likwidacji mogiły, za które, najczęściej z braku najbliższej rodziny, nie są wnoszone opłaty administracyjne” – podkreślił ks. bp Józef Guzdek.

Wyraził nadzieję, że przy współudziale miejscowych władz samorządowych i instytucji powołanych do zachowywania śladów przeszłości, miejsca te będą otoczone nadzorem, a tam, gdzie będzie to konieczne, podjęte zostaną prace konserwatorskie bądź remontowe.

„Zwracam się z apelem do żołnierzy i funkcjonariuszy zarówno czynnych, jak i emerytowanych. Podtrzymujcie pamięć o waszych poprzednikach, którzy w miejscach służby lub zamieszkania trudzili się i przelewali krew dla Ojczyzny. Proszę także uczniów klas mundurowych i podchorążych uczelni wojskowych, aby zadbali o miejsca pochówku tych, którzy duszę oddali Bogu, zaś ciało ojczystej ziemi, wypełniając do końca rotę przysięgi żołnierskiej” – napisał.

Ks. bp Józef Guzdek zaapelował też do księży kapelanów, by pielęgnowali pamięć o tych, którzy zasłużyli się Ojczyźnie, a ich doczesne szczątki spoczywają na cmentarzach.

„Wasi poprzednicy z szacunkiem grzebali poległych podczas bitew i zmarłych od ran. Sporządzali także potrzebną dokumentację, włączali się w dzieło budowy cmentarzy wojennych i upamiętniania tych, którzy odeszli na wieczną wartę” – przypomniał.

„W uroczystość Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym przy mogiłach narodowych bohaterów, prośmy naszego Zbawcę, aby życiem wiecznym obdarzył tych, co nie tylko słowem, ale czynem umiłowali Ojczyznę” – podkreślił biskup polowy Wojska Polskiego.

PAP/RIRM

drukuj