fot. PAP/Jacek Turczyk

Ks. abp M. Mokrzycki dziękuje za wsparcie na rzecz odzyskania kościoła Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie

Ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, dziękuje za wsparcie na rzecz odzyskania kościoła seminaryjnego Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie. Kościół grekokatolicki na Ukrainie w dalszym ciągu nie chce zwrócić świątyni wiernym obrządku łacińskiego. Tym samym odmawia wykonania decyzji Stolicy Apostolskiej.

Kościół, który był wcześniej remontowany, dziś niszczeje. Z wizytą na Kresach przebywa o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Odwiedził m.in. plac, na którym powstaje sanktuarium św. Jana Pawła II.

Dyrektor katolickiej stacji spotkał się z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim. Podczas rozmowy poruszono m.in. kwestię kościoła seminaryjnego.

– Przed Panem Bogiem odpowiemy za to wszystko. Pomagamy jedni drugim. Przecież Kościół katolicki pomaga grekokatolikom, Polacy Ukraińcom i Polakom. To jest wstyd na cały świat – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Prosimy o dalszą solidarność, pamięć i wspieranie nas w modlitwach, a w sposób szczególny w dalszym ciągu o tym, o czym tak często mówicie, dzięki wam usłyszał o tym cały świat na wszystkich kontynentach, o tym problemie wyrzucenia nas z kościoła seminaryjnego, z kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Gromnicznej, gdzie nasi wierni dalej nie mogą gromadzić się, by sprawować Najświętszą Ofiarę, modlić się i wzmacniać swoją wiarę – stwierdził ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Wierni nie mogą się gromadzić w świątyni od grudnia ubiegłego roku. W dni powszednie przychodzą do kaplicy rezydencji arcybiskupów lwowskich, a w niedzielę Msze św. sprawowane są na holu.

Dotychczasowe rozmowy z przedstawicielami Kościoła grekokatolickiego nie przyniosły efektów.

RIRM

[GALERIA] Wizyta o. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja we Lwowie – fot. Dawid Wilczyński CSsR.

drukuj