fot. PAP/Waldemar Deska

Ks. abp J. R. Pawłowski: Prawo i konstytucja nie są dla mniejszości czy większości

Prawo i konstytucja nie są dla mniejszości czy większości – one są dla wszystkich i wszyscy są zobowiązani ich przestrzegać – mówił w niedzielę w Piekarach Śląskich ks. abp Jan Romeo Pawłowski, podkreślając, że rodzina, małżeństwo kobiety i mężczyzny oraz macierzyństwo podlegają konstytucyjnej ochronie.

Delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej przewodniczył niedzielnej Mszy św. podczas dorocznej Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Swoją homilię ksiądz arcybiskup poświęcił rodzinie.

„Dzisiaj zdrowa rodzina jest ze wszystkich stron atakowana, często poniżana, wyśmiewana. Często także w tym kraju, także na tej ziemi, skropionej potem ludzi pracy i krwią tych, co walczyli o jej wolność (…), niestety podnosi się rękę na rodzinę, chcąc ją upodlić, chcąc, aby upadła, aby się wynaturzyła” – powiedział duchowny, zauważając, że w Polsce rodzina podlega także konstytucyjnej ochronie.

„Przecież nasza biało-czerwona konstytucja mówi bardzo dobitnie i wyraźnie w swoim artykule 18: małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej” – mówił ks. abp Jan Romeo Pawłowski.

„To jest najważniejsze polskie, konstytucyjne prawo. I nie mogą go nie przestrzegać czy negować ci, którzy często w koszulkach z napisem +konstytucja+ i pod tęczowymi flagami – jakby się tych biało-czerwonych wstydzili – chcą tworzyć inne społeczeństwo, inny świat” – dodał.

„My już tak mieliśmy, nawet za naszego życia, że zamiast biało-czerwonych wciskano nam szturmówki z sierpem i młotem. I to się źle skończyło, bardzo źle. I jeszcze dzisiaj ci, co chodzili pod sierpem i młotem, często są nierozliczeni” – zauważył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

W ocenia księdza arcybiskupa, szacunek i tolerancja to pojęcia, które muszą działać zawsze w obie strony.

„Prawo i konstytucja nie są dla mniejszości czy większości – one są dla wszystkich i wszyscy są zobowiązani ich przestrzegać; wszyscy bez wyjątków” – powiedział.

W homilii ks. abp Jan Romeo Pawłowski mówił również o wielopokoleniowości polskiej rodziny oraz konieczności zapewnienia godnej opieki osobom starszym. Duchowny modlił się, „aby Polska była silna zdrową rodziną” oraz by „mimo rozmaitych nacisków i paskudnych ataków pozostała wierna tradycji naszych praojców; aby była wierna Bogu, Ewangelii i Kościołowi”.

W tym roku, w związku z zagrożeniem epidemicznym, uroczystości dorocznej Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich zorganizowano w piekarskiej bazylice, a nie na pobliskim kalwaryjskim wzgórzu – do Piekar przybyły jedynie przedstawicielki pielgrzymujących co roku kobiet; pozostałe mogły śledzić przebieg pielgrzymki dzięki transmisjom w radiu, telewizji i internecie.

Pielgrzymka rozpoczęła się od złożenia hołdu Matce Bożej, później metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc skierował do kobiet tradycyjne przesłanie społeczne. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem i z homilią ks. abp. Jana Romeo Pawłowskiego.

Doroczna pielgrzymka kobiet to – obok majowej pielgrzymki mężczyzn – jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku.

PAP

drukuj