fot. twitter.com/EpiskopatNews

Ks. abp J. R. Pawłowski do nowo mianowanego nuncjusza apostolskiego w Ghanie: Kościół w Afryce ma wiele entuzjazmu, solidnej wiary i wartości, co u nas – na Starym Kontynencie – zostało zapomniane. Bądź apostołem Bożego Miłosierdzia

Kościół w Afryce ma tyle entuzjazmu, tyle zwykłej, ale solidnej wiary, tyle wartości, jakie u nas – na Starym Kontynencie – zostały zapomniane. Bądź ojcem, bratem, pasterzem, lekarzem i przyjacielem. Bądź apostołem Bożego Miłosierdzia, wzorując się na św. Janie Pawle II, któremu miałeś zaszczyt i szczęście służyć w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, wzrastając w cieniu jego świętości – mówił ks. abp Jan Romeo Pawłowski, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, podczas święceń biskupich ks. Henryka Jagodzińskiego w Kielcach.

W Bazylice Katedralnej w Kielcach święcenia biskupie przyjął dziś ks. Henryk Jagodziński. Został mianowany nuncjuszem apostolskim w Ghanie. Przyjął zawołanie: „In fines orbis” (Aż po krańce świata).

Homilię podczas uroczystości wygłosił ks. abp Jan Romeo Pawłowski, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Wskazał, że pierwszym warunkiem rozpoczęcia współpracy z Bożą łaska jest uznanie osobistej małości. Wówczas człowiek może dokonywać niezwykłych rzeczy.

– Księże Henryku, nie należy ci się ta godność, nie należy ci się to wybranie, ponieważ nikomu z nas się nie należy. Musimy dzisiaj wszyscy zrobić rachunek sumienia: i my biskupi, i kapłani, i siostry zakonne, i klerycy, i świeccy. Siostry i bracia, musimy zrobić rachunek sumienia, bo my często od Kościoła żądamy, wymagamy, na coś liczymy, a w Kościele nic nikomu się nie należy (…). W Kościele Chrystusowym wszystko jest darem, wszystko jest łaską (…). Dziś padasz krzyżem na posadzce tej katedry. Padasz na twarz, by wyznać, że nie masz nic, że jesteś prochem i niczem; że umierasz dla świata i jego spraw; że wszystko uznałeś za śmieci, ale chcesz, by On, Chrystus, napełnił twoje życie swoją łaską, abyś szedł i owoc przynosił. Odtąd już nie będziesz mógł żyć dla siebie – umrzesz dla siebie. Zostajesz posłany na służbę całego Kościoła Chrystusowego – mówił ks. abp Jan Romeo Pawłowski.

Przypomniał, że każdy biskup w Kościele jest wybierany i mianowany przez Biskupa Rzymu – obecnie papieża Franciszka.

– Jakie to piękne, że mamy w Kościele katolickim następcę św. Piotra, tego Klucznika Nieba, który jest skałą. W dzisiejszym świecie, często zapędzonym i zwariowanym, w świecie niepewności i braku wartości, a ostatnio także przestraszonym koronawirusem – papież Franciszek jako kolejny następca Apostoła Piotra jest nam (…) przewodnikiem, ojcem, pasterzem. Wszyscy jesteśmy wezwani, aby żyć i działać cum Petro et sub Petro, czyli razem z Piotrem i pod przewodnictwem Piotra zaznaczył delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Ks. Henryk Jagodziński został mianowany przedstawicielem Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej w randze nuncjusza apostolskiego w afrykańskiej Ghanie.

– Tamtejszy Kościół już od roku oczekuje na nowego przedstawiciela Ojca Świętego. To Kościół zasadniczo młody, mający trochę ponad 100 lat współczesnej historii, choć różni misjonarze docierali tam już znacznie wcześniej. Dzisiaj liczy ponad 3 mln 700 tys. katolików, czyli około 13 proc w prawie 30-milionowej populacji. Posiada ponad 20 diecezji, a więc raczej nie będziesz tam się nudził czy narzekał na brak zajęć. A wierz mi, jako starszemu koledze, który w Afryce spędził 10 lat, że te młode Kościoły mają tyle entuzjazmu, tyle zwykłej, ale solidnej wiary, tyle wartości, jakie u nas, na Starym Kontynencie – nawet w Polsce – zostały zapomniane (…). Bądź biskupie Henryku ojcem, bratem, pasterzem, lekarzem, przyjacielem. Nastawaj w porę i nie w porę; poucz, gdy będzie potrzeba; bądź apostołem Bożego Miłosierdzia, wzorując się na św. Janie Pawle II, któremu miałeś zaszczyt i szczęście służyć w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, wzrastając w cieniu jego świętości – powiedział ks. abp Jan Romeo Pawłowski.

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl