Ks. abp. H. Hoser: Medjugorje jest miejscem niesłychanie płodnym duchowo

„Medjugorje jest miejscem niesłychanie płodnym duchowo, co przejawia się m.in. w licznych powołaniach kapłańskich i zakonnych, jakie tu się narodziły.[…] W czasach, gdy w Europie, zwłaszcza zachodniej, mamy do czynienia z wielkim spadkiem powołań kapłańskich i zakonnych, „fenomen” medjugorski w tej dziedzinie jest tym bardziej niezwykły” – mówił ks. abp Henryk Hoser podczas konferencji prasowej w Medjugorje. Spotkanie metropolity warszawsko-praskiego odbyło się po tygodniowym pobycie specjalnego wysłannika Pjca św. Franciszka w tym miejscu.

Wypowiedź ks. abp Hosera była bardzo pozytywna. Zwrócił on szczególną uwagę na fakt, że do Medjugorje przybywa rocznie ok. 2,5 miliona pielgrzymów. To co przyciąga tu szczególnie pątników to odkrycie czegoś wyjątkowego, atmosfery wewnętrznego pokoju i ukojenia serca.

– Jeszcze stosunkowo niedawno była to niemal zupełnie nieznana wioska na Bałkanach a dziś jest to miejsce, do którego przybywa rocznie ponad 2,5 mln pielgrzymów z całego świata. Pod tym względem ustępuje ono wprawdzie wyraźnie francuskiemu Lourdes, odwiedzanemu przez ok. 6 mln osób rocznie, ale ono jest znane od ponad 150 lat, podczas gdy do Medjugorje ludzie zaczęli przyjeżdżać dopiero od 1981 roku – mówił ksiądz arcybiskup.

Do Medjugorje przyciąga ludzi pobożność maryjna, to jednocześnie jest ono miejscem kultu prawdziwie chrystocentrycznego. W centrum życia religijnego jest tutaj Eucharystia, głoszenie Słowa Bożego, adoracja Najświętszego Sakramentu – akcentował wysłannik papieski.

Ks. abp Hoser podkreślał, że Medjugorje jest miejscem niesłychanie płodnym duchowo, co przejawia się m.in. w licznych powołaniach kapłańskich i zakonnych, jakie tu się narodziły: ocenia się, że od początku objawień, a więc od 1981, do naszych czasów, za głosem Bożym poszło – pod wpływem doznanych tu doświadczeń i przebudzenia duchowego – 610 mężczyzn i kobiet, najwięcej z Włoch, Niemiec, Francji i USA.

W czasach, gdy w Europie, zwłaszcza zachodniej, mamy do czynienia z wielkim spadkiem powołań kapłańskich i zakonnych, „fenomen” medjugorski w tej dziedzinie jest tym bardziej niezwykły – mówił ks.  abp Hoser.

Wiele osób jak zaznaczał gość z Polski odkrywa też w Medjugorje modlitwę różańcową i drogę Krzyżową. Medjugorje jest światłem we współczesnym świecie.

Na zakończenie konferencji ks. abp Hoser zaprosił obecnych na niej dziennikarzy aby wzięli udział w licznych spotkaniach i rekolekcjach organizowanych w tym miejscu. Był również na wzgórzu Pod Brdo i powiedział, że wszyscy powinni wejść na to wzgórze, chociażby dlatego, że jest tam figura Matki Bożej.

centrummedjugorje.pl/ KEP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl