(fot. Marek Borawski)

Krzyż w hołdzie pomordowanym Powstańcom

W Warszawie stanął nowy krzyż w hołdzie pomordowanym w czasie Powstania Warszawskiego mieszkańcom Woli. To pierwszy element większego upamiętnienia tamtego wydarzenia. 

W czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zajęli m.in. Szpital Wolski. Pacjentów niemogących poruszać się o własnych siłach dobijali na miejscu. Reszta osób przebywających w szpitalu zostało popędzonych pod lufami karabinów w kierunku hal Warsztatów Kolejowych. Tam zostali rozstrzelani razem z innymi mieszkańcami Woli. Ich ciała spalono. Po wojnie ustawiono w tym miejscu tablicę oraz drewniany krzyż.

Do tej pory udało się ustalić ponad tysiąc nazwisk pomordowanych, jednak w przyszłym roku danych osobowych będzie więcej.

Postawiony krzyż ma około 8 metrów wysokości. Jego stalowa konstrukcja została obłożona nierdzewną blachą. Krzyż jest czerniony od dołu, co ma symbolizować osmolenie i okopcenie w dymie.

Twórcą obecnego krzyża jest znany rzeźbiarz Marek Moderau, autor pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim.

drukuj