Reforma edukacyjna w Hiszpanii

Z listy przedmiotów szkolnych zniknie polemiczne “wychowanie obywatelskie” (educación para la ciudadanía) wprowadzone przez rząd premiera Zapatero pomimo sprzeciwów rodziców i dużej części społeczeństwa, w tym także Kościoła. W jego miejsce zostanie wprowadzone “wychowanie społeczne i konstytucyjne” (educación cívica y constitucional).

Celem reformy jest położenie kresu ideologicznej indoktrynacji, zapowiada rząd premiera Rajoya. Obowiązkowy przedmiot wychowania obywatelskiego wprowadzony przez premiera Zapatero (2006) wywołał wówczas szereg protestów rodziców. Podkreślano, że jest narzędziem indoktrynacyjnym w rękach rządu i ogranicza prawa rodziców do decydowania o charakterze wychowania dzieci. Szczególnie wiele kontrowersji wzbudziły takie kwestie jak pojęcie rodziny, promowanie homoseksualizmu, miłość i seksualność. Wiele rodzin nie posyłało swoich dzieci na zajęcia powołując się na konflikt sumienia.

Pierwsze wytyczne odnośnie nowego przedmiotu zostały opublikowane w sobotnim dzienniku ustaw (Boletín Oficial del Estado). Podstawą reformy jest art. 27 hiszpańskiej konstytycji, który gwarantuje wolność nauczania oraz prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Program został też dostosowany do wieku uczniów. Na przykład usunięto treści nawiązujące do relacji pomiędzy mężczyzną i kobietą czy ocenę rzeczywistości z punktu widzenia ideologii gender i radykalnego feminizmu. Zostały zastąpione tematami dotyczącymi rodziny w ramach hiszpańskiej konstytycji, podstawowych wartości konstytucyjnych i symboli Hiszpanii oraz praw cywilnych, politycznych, ekonomicznych i społecznych. W programie przedmiotu znajdują się “konflikty aktualnego świata”: m. in. terroryzm, fanatyzm religijny i wykluczający nacjonalizm. Uczniowie zapoznają się też z koniecznością etyki i transparencji w sprawach publicznych, szanowania własności intelektualnej oraz znaczenia inicjatywy prywatnej w życiu ekonomicznym i społecznym.

Pierwsze reakcje organizacji rodzinnych są raczej powściągliwe. “Opublikowany skrót jest niewystarcząjący, aby szczegółowo ocenić zaproponowane zmiany”, uważa platforma zrzeszająca rodziców przeciwnych wychowaniu obywatelskiemu w wydaniu premiera Zapatero (www.objetores.org) z powodu konfliktu sumienia. Choć zmiany “napawają nadzieją”, to trzeba poczekać na pełny tekst ustawy. Rodzice zapewniają, że będą czuwali aż do “całkowitego usunięcia ideologicznego instruowania z edukacyjnego curriculum naszych dzieci”, czytamy w specjalym komunikacie.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl