fot. PAP/Tomasz Gzell

Krzysztof Karsznicki kandydatem KRS na Prokuratora Generalnego

Krajowa Rada Sądownictwa wybrała swojego kandydata na Prokuratora Generalnego. Został nim Krzysztof Karsznicki z Prokuratury Generalnej. Na wczorajsze wysłuchanie publiczne w konkursie stawiło się czterech prokuratorów.

Oprócz Karsznickiego zaprezentowali się: obecny wiceprokurator generalny Robert Hernand, szef warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej Dariusz Korneluk i prokurator Krzysztof Wójcik z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, delegowany do Prokuratury Generalnej.

Prokurator Karsznicki  został wybrany w drugiej turze głosowania. Specjalizuje się on w zagadnieniach prawnomiędzynarodowych. Pracuje w Biurze Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Generalnej, gdzie zajmuje się tematami takimi jak ściganie przestępstw z nienawiści.

W swoim wystąpieniu przed Radą Karsznicki m.in. krytykował obecnego Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta i zapowiedział poprawę polityki informacyjnej Prokuratury Generalnej.

Poseł prof. Krystyna Pawłowicz, członek Krajowej Rady Sądownictwa, ma zastrzeżenia do jego stanowiska dotyczącego potrzeby rozdzielenia funkcji prokuratury generalnej i Ministerstwa Sprawiedliwości.

– Z tego wynikało, że niezależność prokuratorów i prokuratury ma być niemal bliska niezależności sędziów i wymiaru sprawiedliwości. Pytam się więc, kto będzie wydawał polecenia prokuraturze, skoro prokurator ma być niezależny? Przecież nie tworzy sobie sam polityki i nie decyduje sam, co ma robić. Nie udzielił mi odpowiedzi takiej, jak oczekiwałam. Natomiast to, co mi się nie podobało to to, że – przede wszystkim – zaczął od nieeleganckiego (niezależnie od tego, kto poprzednio sprawował tę funkcję) wypunktowania grzechów głównych – jak to nazwał – prokuratury i prokuratora jeszcze urzędującego – powiedziała prof. Krystyna Pawłowicz.

O tym, kto zostanie nowym Prokuratorem Generalnym, zdecyduje prezydent Andrzej Duda. Wybierze on spośród dwóch kandydatów, wskazanych przez Krajową Radę Sądowniczą oraz Krajową Radę Prokuratury.

Rada prokuratorów swoją kandydaturę wskaże po wysłuchaniu publicznym, które jest planowane na wtorek, 13 października.

Kadencja obecnego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta upływa z końcem marca 2016 r.

RIRM

drukuj