fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Szef IPN przeciw pochówkowi Kociołka na Powązkach

Instytut Pamięci Narodowej oraz organizacje kombatanckie i patriotyczne protestują przeciwko pochówkowi byłego wicepremiera PRL-u Stanisława Kociołka na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Pogrzeb oskarżonego o masakrę robotników na Wybrzeżu w Grudniu 1970 r. ma się odbyć dziś o godz. 13.00.

W ocenie szefa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego nie powinno się  w tej narodowej nekropolii chować komunistycznych dygnitarzy. W oświadczeniu podkreślił, że „powinni tam spoczywać wybitni Polacy, których zasługi dla Ojczyzny nie budzą wątpliwości”.

Swojego oburzenia sprawą pochówku nie kryją również organizacje patriotyczne, kombatanckie, a także Fundacja „Łączka”. Tadeusz Płużański, prezes fundacji, mówi, że rządzący nie powinni dopuszczać do takich haniebnych sytuacji.

– Niestety cały czas żyjemy w kraju, który nawiązuje bardziej do PRL-u niż do wolnej i niepodległej ojczyzny, jaką była np. II Rzeczpospolita. Stanisław Kociołek będzie chowany bardzo niedaleko „Łączki” – tam, gdzie wciąż w dołach śmierci leżą nasi bohaterowie. Będzie on nawet bliżej Alei Zasłużonych niż nasi Żołnierze Niezłomni. Tu powinni się spotkać wszyscy gestorzy miejsc na Powązkach, czyli Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd Miasta Stołecznego Warszawa i wypracować jednoznaczne deklaracje: decyzje, że tego typu osoby (niegodziwcy, zbrodniarze komunistyczni) nie będą więcej chowani na tej szczególnej nekropolii – podkreśla Tadeusz Płużański.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 13.00.

Stanisław Kociołek był oskarżony w procesie w sprawie masakry robotników na Wybrzeżu, m.in. razem z autorem stanu wojennego gen. Wojciechem Jaruzelskim, który także spoczywa na wojskowych Powązkach.

Sądy prawomocnie uniewinniły Kociołka, uznając, że nie da się wykazać, iż jego działania przyczyniły się do tragedii. W kwietniu tego roku uniewinnienie uchylił Sąd Najwyższy, nakazując ponowny proces przed sądem w Gdańsku.

Wobec śmierci Kociołka  postępowanie w jego sprawie będzie umorzone.

RIRM

drukuj