fot. facebook.com

KRS: stowarzyszenie sędziów „Iustitia” działa jak partia polityczna

Działalność stowarzyszenia sędziowskiego „Iustitia” stanowi zagrożenie dla obywateli, jest niedopuszczalna i typowa dla partii politycznych – oceniła w piątek Krajowa Rada Sądownictwa. Wezwała też członków tego stowarzyszenia do zdystansowania się od stanowisk jego kierownictwa.

Stanowisko skomentował rzecznik „Iustitii” sędzia Bartłomiej Przymusiński.

„Ludzie czekają dwa razy dłużej na wyroki, kary europejskie wynoszą ponad pół miliarda euro. W neo-KRS chcą, żeby nic się nie zmieniło. Bronią swoich stołków. My zbudujemy nowoczesne sądy. To będzie ich koniec” – powiedział.

Krajowa Rada Sądownictwa przyjęta w piątek uchwałę, w której odniosła się m.in. do wystąpień i stanowisk przyjętych podczas ostatniego zebrania delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Zebrani tam prawnicy m.in. zaapelowali do Komisji Europejskiej o natychmiastowe wszczęcie postępowania przeciwnaruszeniowego w związku z funkcjonowaniem tzw. „neo-KRS”. Według stowarzyszenia jest to niezbędne do przywrócenia praworządności w Polsce oraz zagwarantowania obywatelom Polski i innych państw członkowskich prawa do niezależnego sądu.

„Jako organ konstytucyjny stojący na straży niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów, po zapoznaniu się z wystąpieniami przedstawicieli Stowarzyszenia Polskich Sędziów >>Iustitia<< w trakcie odbywającego się w dniach 14-16 kwietnia 2023 r. XXIX Zebrania Delegatów stwierdza, że działalność stowarzyszenia przekracza zakreślone normą art. 178 ust. 3 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej ograniczenia stanowiące, że sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów” – brzmi uchwała KRS.

W ocenie Rady „działalność części członków Stowarzyszenia >>Iustitia<<, którzy jako >>sukces<< określają doprowadzenie do sytuacji destabilizacji państwa polskiego oraz wzywają organy instytucji unijnych do wdrażania względem Państwa polskiego procedur naruszeniowych i nakładania kar finansowych, stanowi nie tylko zagrożenie dla obywateli, ale również jest przykładem niedopuszczalnej i sprzecznej ze statutem stowarzyszenia działalności politycznej identycznej z działalnością typową dla partii politycznych”.

KRS wezwała też sędziów, członków „Iustitii” do „zdystansowania się od sprzecznych z prawem zachowań jego kierownictwa”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl