fot. pixabay.com

Krakowscy policjanci zatrzymali cyberprzestępców, który oszukali ponad 1,4 tys. osób

Policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali dwóch mieszkańców Śląska, którzy pod koniec 2018 r. oszukali ponad 1,4 tys. osób – poinformował w czwartek rzecznik prasowy małopolskiej policji, Sebastian Gleń.

Wobec mężczyzn prokurator zastosował już środki zapobiegawcze w postaci dozoru, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju. Mężczyźni usłyszeli zarzut oszustwa. Grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu.

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 28-latka z Rybnika i 37-latka z gminy Jaworza w miejscu ich zamieszkania, w czwartek 19 sierpnia.

Zgodnie z ustaleniami policjantów pokrzywdzeni w zamian za możliwość z korzystania z ulubionej strony internetowej – nie wiedząc, że ta już wygasła – wprowadzeni w błąd przez oszustów wysyłali płatne SMS-y.

Mężczyźni wyszukiwali wygasające domeny internetowe i wykupywali je, a pod wskazanym adresem strony internetowej zamieszczali komunikat o konieczności przejścia tzw. „polityki antyspamowej”. Użytkownicy, aby otrzymać dostęp do swojej ulubionej (niegdyś darmowej) strony internetowej, musieli wysłać dwa SMS-y premium – każdy w kwocie 30,75 zł brutto. Po przesłaniu płatnych SMS-ów przeszli pozytywnie oba etapy polityki antyspamowej, następnie przekierowywani byli na archiwalne adresy internetowe, na których zamieszczone były zrzuty ekranu wygasłych już domen.

„W związku z niewielką stratą finansową osoby oszukane nie zgłaszały sprawy policji, a bazujący na tym mechanizmie oszuści mogli oszukać nawet kilka tysięcy osób. W ten sposób na ich konta wpływały dziesiątki tysięcy złotych” – relacjonował rzecznik małopolskiej policji.

PAP

drukuj