Kraków: zakończyły się uroczystości pogrzebowe prof. Marii Dzielskiej

W Krakowie odbył się pogrzeb prof. Marii Dzielskiej – historyka, filologa klasycznego, tłumaczki tekstów źródłowych. Mszy św. w kościele Sióstr Norbertanek w Krakowie przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Beata Szydło. Obecny był także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Prof. Maria Dzielska była nie tylko wybitną uczoną, ale także odważną patriotką – powiedział prezes PiS.

– Gdyby znalazła się w innym miejscu, to jestem przekonany o tym, że jej sława i wiedza o niej byłaby nieporównywalnie większa. Taka właśnie była. Służyła pełnej sprawie, służyła Polsce. Służyła naszej ojczyźnie, bo była polską patriotką i osobą, która potrafiła rozpoznać rzeczywistość. Potrafiła przyczynić się do leczenia, bo wiedziała o tym, jaka ta rzeczywistość w istocie jest. Wiedziała, że Polskę trzeba naprawiać – mówił Jarosław Kaczyński.

Prof. Maria Dzielska zmarła 30 lipca w Krakowie w wieku 76 lat. Była wybitnym historykiem, filologiem klasycznym i tłumaczką tekstów źródłowych. Działalność naukową prowadziła na Uniwersytecie Jagiellońskim i Łódzkim.

Popularyzowała wiedze na temat antyku i kultury klasycznej w Telewizji Polskiej, prowadząc kilka audycji. Była najczęściej tłumaczonym na języki obce polskim historykiem współczesnym.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl