fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Kraków: Prokuratura wszczęła kolejne śledztwa ws. reprywatyzacji kamienic

Po zawiadomieniach Stowarzyszenia Miasto Wspólne Prokuratura Okręgowa wszczęła sześć śledztw dotyczących nieprawidłowości przy reprywatyzacji kamienic w Krakowie – poinformował w czwartek prezes Stowarzyszenia Tomasz Leśniak.

Śledztwa dotyczą kamienic przy ulicach: Dietla 50, Dietla 85, Wielopole 28, Szlak 67, Szlak 71, Krupniczej 3 i Brackiej 7.

„Postępowania dotyczą przywłaszczenia prawa własności nieruchomości poprzez posłużenie się podrobionymi dokumentami, doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem gminy Kraków, a w jednym przypadku niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych” – podał Tomasz Leśniak.

Prok. Mirosława Kalinowska – Zajdak z Prokuratury Okręgowej w Krakowie potwierdziła w czwartek PAP fakt wszczęcia śledztw dotyczących tych sześciu, konkretnych nieruchomości.

„Postępowania, zainicjowane zawiadomieniem przedstawiciela Stowarzyszenia Miasto Wspólne, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Dotyczą one doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości poprzez wprowadzenie w błąd” – podała prok. Mirosława Kalinowska – Zajdak.

Stowarzyszenie Miasto Wspólne od lipca 2017 r. do stycznia prowadziło w Krakowie społeczny audyt reprywatyzacji. Zbadało losy 207 kamienic, które były objęte tzw. układami indemnizacyjnymi.

Układy te były umowami międzynarodowymi zawartymi między PRL a kilkunastoma państwami zachodnimi w celu uregulowania stanu prawnego nieruchomości należących do osób, które wyemigrowały z Polski w czasie lub po wojnie i nabyły obywatelstwa innych państw.

Działacze stowarzyszenia ustalili, że spośród 207 kamienic, których losy prześledzili 160 stało się własnością Skarbu Państwa. 47 kamienic – blisko 23 proc. – choć powinno – nie jest własnością Skarbu Państwa. W 26 z tych 47 przypadków doszło do obrotu na rzecz osób trzecich, w 11 odszkodowania wypłacono osobom nieuprawnionym, a 10 postępowań wciąż jest w toku. Po audycie stowarzyszenie wysłało do prokuratury zgłoszenia dotyczące w sumie 27 kamienic.

PAP/RIRM

drukuj