fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Kpt. ż.w. W. Piotrzkowski: Pierwszy etap prac na Mierzei Wiślanej jest zaawansowany w ok. 85 procentach

Pierwszy etap prac przy przekopie Mierzei Wiślanej jest zaawansowany w około 85 procentach – poinformował kpt. żeglugi wielkiej Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jak powiedział kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, budowa przebiega w sposób niezakłócony i zgodnie z planem. Obecnie na ukończeniu jest już budynek kapitanatu Portu Nowy Świat, który będzie odpowiedzialny za kierowanie ruchem (m.in. otwieranie i zamykanie mostów).

Trwa też rekrutacja na stanowiska oficerskie i bosmana. Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni przekazał że w ramach pierwszego etapu budowy trwają również prace na Moście Północnym.

– Most Południowy został oddany do użytku w czerwcu br., natomiast Most Północny planujemy oddać do użytku w grudniu 2021 r., abyśmy mogli przekierować ruch i uzyskać pozwolenie na użytkowanie na Moście Południowym, połączone z otwieraniem i zamykaniem mostu – powiedział kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, jest kluczowym i strategicznym projektem rządu pod względem bezpieczeństwa.

Według Ministerstwa Infrastruktury dzięki inwestycji na Zalew Wiślany będą mogły wpływać m.in. promy, statki wycieczkowe i towarowe. Zwiększy się dostępność regionu oraz wymiana handlowa.

Pierwsze jednostki będą mogły wpłynąć za pośrednictwem kanału żeglugowego w przyszłym roku. Inwestycja ma być ukończona rok później.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl