Kosowo nawiązało stosunki dyplomatyczne z Izraelem, który uznał je za suwerenne państwo

Kosowo, w przeważającej większości muzułmańskie państwo, znormalizowało swe stosunki z Izraelem i otworzy ambasadę w Jerozolimie – poinformowali w poniedziałek przedstawiciele obydwu krajów w trakcie przeprowadzonej przez internet ceremonii. Izrael uznał Kosowo za kraj niezależny.

Izrael od sierpnia 2020 roku znormalizował swe stosunki ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem, Sudanem i Marokiem – jednak kraje te nie uznały Jerozolimy jako stolicy Izraela.

W ramach wymiany wzajemnego uznawania Izrael oficjalnie uznał Kosowo, byłą serbską prowincję, która w 2008 roku ogłosiła niepodległość, jako niezależne państwo, uznawane przez większość krajów zachodnich. Niepodległości Kosowa nie uznała Serbia, Rosja i Chiny.

„Piszemy dziś historię, ustanawiamy stosunki dyplomatyczny pomiędzy Izraelem i Kosowem. Po raz pierwszy w historii stosunki dyplomatyczny zostały nawiązane przez Zoom” – powiedział szef dyplomacji izraelskiej Gabi Ashkenazi.

Kosowo uznało jednocześnie Jerozolimę za stolicę Izraela, gdzie w najbliższych miesiącach otworzy swą misję dyplomatyczną.

„Dziś Izrael staje się 117. krajem uznającym Kosowo za kraj niezależny i suwerenny” – powiedziała szefowa kosowskiego MSZ Meliza Haradinaj-Stublla.

PAP

drukuj